Miryokefalon Zaferi’nin yıldönümünde panel ve fotoğraf sergisi – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Miryokefalon Zaferi’nin yıldönümünde panel ve fotoğraf...

Miryokefalon Zaferi’nin yıldönümünde panel ve fotoğraf sergisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 12:38Güncelleme: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 12:38
Miryokefalon Zaferi’nin yıldönümünde panel ve fotoğraf sergisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi işbirliğinde Miryokefalon Zaferi'nin 847. yıldönümü için panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

17 Eylül 1176’da Çivril ilçesinde gerçekleşen Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıldönümü kutlamaları Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda Prof Dr Muharrem Kesik’in sunumu ile Çivril Miryokefalon Zaferi Paneli ile Çivril Fotoğrafları Sergisi ile başladı.

Kesik’in kaleme aldığı “Myriokephalon 1176” kitabının da tanıtıldığı programa, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural,davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vural, burada yaptığı konuşmada Çivril ilçesinin 1176’da kazanılan Miryokefalon Zaferi ile Anadolu’nun tapusunun alındığı yer olarak tarihteki yerini aldığını söyledi. Verimli toprakları, doğası ve havasıyla Çivril’in binlerce yıldır insanların yaşadığı bir coğrafya olduğunu anlatan Vural, ilçenin tarihi güzelliklerden bahsederek, tüm hemşehrilerini kutlama programlarına davet etti.

“YOL HARİTASI ÇİZDİK”

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci ise Miryokefalon Zaferi’nindeğerini gelecek kuşaklara aktarmak için bir yol haritası çizdiklerini anlattı. Denizli’nin tarihi bir şehir olduğunu kaydeden Değirmenci, ,”Büyükşehir Belediyesi olarak kentin bu değerlerine sahip çıktık. Ülkemizin her bir karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış. Malazgirt, Kazıkbeli, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve yakın dönemde yaşadığımız 15 Temmuz gibi vatanımızın varlığına yönelik her savaşa karşı bu ülke dimdik ayakta durdu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

17 EYLÜL PAZAR GÜNÜNE ÖZEL PROGRAMLAR

Öte yandan Miryokefalon Zaferi’nin 847. yıldönümü kutlamaları hafta sonu da sürecek. 16 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te Çivril Tren Yolu Gar Binaları Toplantı Salonu’nda Çivril Miryokefalon Zaferi Paneli ile Çivril Fotoğrafları Sergisi düzenlenecek. 17 Eylül Pazar günü kutlamaları ise saat 13.00’te Çivril Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek. Kufi Çayı Vadisi’nde saat 14.00’te başlayacak programda, Kuran-ı Kerim tilaveti okunacak, şehitler için dualar edilecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Konseri, Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, atlı cirit, atlı kılıç kalkan ve geleneksel okçuluk gösterileri yapılacak.

TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ

Moto-cross ve trap atışları yarışlarının yapılacağı programda Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde Kufi Boğazı Zafer Yürüyüşü ve Bisiklet Turu yapılacak. Kutlamaların akşam programı ise Çivril Cumhuriyet Meydanı’nda saat 21.00’de devam edecek. Çivril Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu gösterisinin yapılacağı gece Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı tarafından Türk Halk Müziği Konseri verilecek.