25.05.2022, Çarşamba
18 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Mimarlar Odası, Zeybekci ve Çetin’le ilgili...

Mimarlar Odası, Zeybekci ve Çetin’le ilgili imar planı değişikliklerini yargıya taşıyor

Haber Merkezi - 26 Eylül 2020 Cumartesi - 17:10 Mimarlar Odası, Zeybekci ve Çetin’le ilgili imar planı değişikliklerini yargıya taşıyor

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisinin geçtiğimiz şubat ayında Eskihisar ve Bereketler mahallelerinde aldığı imar planı değişikliğiyle ilgili iki kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor. Eskihisar Mahallesi’ndeki değişiklikle eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin sahibi olduğu şirkete ait arsa “eğitim alanından” “ticari alana” dönüştürülürken, Bereketler Mahallesi’ndeki değişiklikle de Denizlispor Kulübü Başkanı Ali Çetin’e ait arsada kat yüksekliği 10'a çıkarıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin 17 Şubat 2020’de yaptığı toplantıda, dikkat çeken iki karar aldı. 167 sayılı kararla Denizlispor Kulübü Başkanı Ali Çetin’in sahibi olduğu Çetin İnşaat Malzemeleri Limitet Şirketine ait Merkezefendi’nin Bereketler Mahallesi’ndeki arsada kat yüksekliği iki kat artırıldı. Diğerinde ise eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin sahibi olduğu Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. AŞ’ye ait Pamukkale’nin Eskihisar Mahallesi’ndeki arsa eğitim alanından çıkarılarak konut alanına dönüştürüldü.

ÇETİN’İN ARSASINDA KAT YÜKSEKLİĞİ 5 KATTAN 10’A ÇIKTI

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, Büyükşehir Belediye Meclisinin 17 Şubat 2020 tarihli toplantısında alınan 157 ve 167 nolu kararlara askı süresinde itiraz ettiklerini, ancak bu itirazın reddedildiğini belirtti.

Çetin İnşaat Malzemeleri Limitet Şirketinin, Bereketler Mahallesi M22a21a-3b pafta, 7959 nolu parselle ilgili hazırlattığı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin Büyükşehir Belediye Meclisinin 17.02.2020 tarih ve 167 sayılı kararıyla kabul edildiğini, daha sonra 13.03.2020 tarihinde Merkezefendi Belediyesi’nde askıya çıkarıldığını anlatan Alayont, şöyle devam etti:

“Plan değişikliğine konu olan söz konusu parsel, mevcut 1/1000 ölçekli uygulama imar planında E: 1,50 / En çok: 5 kat / TAKS: 0,40’ı geçemez yapılaşma şartında ‘Ticaret Konut Alanı’ olarak planlıdır. İlgili meclis kararıyla otel yapılması halinde kat yüksekliği 5’ten 10’a çıkarılmaktadır. Bu parselin çevresinde 2, 4 ve 5 katlı yapı yoğunluğu mevcuttur. Söz konusu değişiklik bölgede plan bütünlüğünde aykırılık oluşturacak ve bölgenin genel silueti açısından olumsuz bir görüntü yaratacaktır.”

ZEYBEKCİ’NİN ŞİRKETİNE AİT ARSA EĞİTİM ALANINDAN TİCARİ ALANA DÖNÜŞTÜ

Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. AŞ’ye ait Pamukkale’nin Eskihisar Mahallesi, Merdanlarkırı mevkisi, M22a18d4b pafta, 2359 no.lu parselle ilgili alınan 17.02.2020 tarih ve 157 nolu imar planı değişikliği kararıyla da “eğitim tesis alanı” olarak belirlenen yerde “ticari alan” düzenlemesi yapıldığını kaydeden Alayont, şunları söyledi:

“1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişikliğine esas parsel, mevcut durumda ‘eğitim tesis alanı’ olarak belirlemiş olup, bölgenin sosyal donatı alanlarından biridir. Yapılan değişiklik ile ‘ticari alan’ amaçlı olarak değiştirilen söz konusu parsel, çevresinde yer alan Hazine arazilerinin tam ortasında yer almakta olup, eğitim amaçlı kullanılabilecek olan alanları fiziken bölmektedir. Bölgede ve ilçede eğitim alanı ihtiyacı açığı vardır ve ayrıca ticari alana dönüştürülen bu parselin alanına denk gelecek şekilde eğitim tesis alanı olarak herhangi bir eşdeğer alan tanımlanmamıştır. Dolayısıyla imar planındaki sosyal donatı alanları dengesi kamu aleyhine bozulmuştur.”

DAVA AÇMA HAZIRLIĞI

Çetin İnşaat Malzemeleri Limitet Şirketi ile Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. AŞ’ye ait parsellerde yapılan imar planı değişiklerine ilişkin itirazlarının reddedilmesi üzerine dava açma hazırlığında olduklarını bildiren Alayont, yürütmenin durdurulması istemiyle önümüzdeki günlerde İdare Mahkemesine başvuru yapacaklarını sözlerine ekledi.