25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Milli mücadele ruhu 99 yaşında

Milli mücadele ruhu 99 yaşında

Haber Merkezi - 13 Mayıs 2018 Pazar - 12:50 Milli mücadele ruhu 99 yaşında

Yunanlıların İzmir'i işgal etmesinden sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde Denizli’de başlatılan milli mücadele ruhunu yeniden canlandırmak amacıyla yürüyüş düzenlenecek. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda saat 17.30’da başlayacak yürüyüş, Bayramyeri Meydanı’nda sona erecek.

A- A+

Denizli’de her yıl kutlanan 15 Mayıs Denizli Milli Mücadele Günü için bu yıl da farklı etkinlikler düzenlenecek. 15 Mayıs 2018 Salı günü 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda saat 17.30’da Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nın ‘Kahramanlık ve Ağıt Türküleri’ dinletisi ile başlayacak program çelenk sunumu ile devam edecek. Daha sonra Denizlililer 99 yıl önceki gibi Bayramyeri Meydanı’na kadar milli mücadele yürüyüşünü gerçekleştirilecek.

MİLLİ MÜCADELE RUHU 99 YAŞINDA

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’ndan başlayacak olan kortej Atatürk Caddesi ve Kayalık Caddesi’nden devam ederek Bayramyeri Meydanı’na ulaşacak. Bayramyeri Meydanı’nda tamamlanacak. Yürüyüşün ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi bir gösterisi yapacak. Başkan Zolan tarafından Müftü Ahmet Efendi’nin 99 yıl önceki fetvası okunacak.

“MİLLİ MÜCADELE RUHUNU BİR KEZ DAHA HİSSEDECEĞİZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 15 Mayıs’ın, heyecan, inanç ve coşkusunun 99 yıldır yaşandığını belirterek, Denizli’nin bu bitmek tükenmek bilmeyen vatan sevdasının 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında da ortaya çıktığını vurguladı. 15 Mayıs Milli Mücadele Günü kutlama programına tüm Denizlilileri davet eden Zolan, şöyle konuştu: “Denizli sancağımızı 99 yıl önce olduğu gibi aynı ruh ve inançla Bayramyeri Meydanı’na taşıyacağız ve milli mücadele ruhunu yüreklerimizde bir kez daha hissedeceğiz. Bu vesilelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Müftü Ahmet Hulusi ve ebediyete irtihal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, 99 yıl önceki aynı heyecan ve coşkuyu yaşamak üzere tüm hemşehrilerimi Milli Mücadele Günü programımıza davet ediyorum.”

15 MAYIS 1919’DA NELER YAŞANDI

15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden 4 saat sonra Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi vatandaşları bir araya topladı. Kayalık Camisi önünde toplanan vatandaşlar, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin önderliğinde Bayramyeri Meydanı’na kadar yürüdü. Burada verdiği fetvada, “Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz” diyen Müftü Ahmet Hulusi Efendi, kurtuluş meşalesini Bayramyeri Meydanı’nda yaktı.