21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Mevlana Şeb-i Arus’la anıldı

Mevlana Şeb-i Arus’la anıldı

Haber Merkezi - 18 Aralık 2021 Cumartesi - 12:17 Mevlana Şeb-i Arus’la anıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus etkinliği ile Hz. Mevlana Celaleddin Rumi, hakka vuslatının 748. yılında anıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, büyük düşünür Mevlana Celaleddin Rumi’nin hakkaa vuslatının 748. Yılı nedeniyle Şeb-i Arus programı düzenledi. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve eşi Fulya Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz ve AR-GE ve Eğitim Başkan Yardımcısı Seda Sarıbaş, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gecede, Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Tasavvuf Musikisi Korosu, Yunus Emre’ye ait ilahiler söylerken, Ali Sürücüoğlu ile Ahmet Sarıkaya’nın ilahi ve kasideler okud. Ayrıca, güftesi Mevlana’ya ait olan “Acemaşiran Ayin-i Şerifi” gerçekleştirildi. Sema ekibi ise Ayin-i Şerif’i icra etti.

 

ZOLAN: “VUSLAT DEMEK, BULUŞMAK DEMEKTİR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, burada yaptığı konuşmada, “Tabi ki değerlerimize, geçmişteki büyüklerimize, bugünlere ışık tutanlara her zaman sahip çıkacağız. Onları anacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Vuslatın buluşmak anlamına geldiğini söyleyen Zolan, “Vuslat demek, buluşmak demektir. Hz. Mevlana ölümü, ‘düğün gecesi, Yaradan ile buluşma’ olarak tanımlamış. İşte ölüme öyle bakabilmek, var olanda hiç olabilmek, çok çok önemli. İnşallah Allah’ım bizleri hep birlikte o ruha, o güzelliğe, o anlayışa kavuştursun” ifadelerini kullanarak tüm sanatçılara teşekkür etti.

“GÖNÜLLER DE İMAR EDİLDİ”

Vali Atik ise, “Anadolu coğrafyası fethedildi, imar edildi ama gönülleri de imar edilmesi lazımdı. İşte gönüllerimizi imar eden bir büyüğümüzü burada anmak için bir arada toplandık. O’nun vuslata erişimini, düğün gecesini kutlamak için bir arada toplandık” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Zolan, Postnişin Murat Türker’e plaket verdi.