28.02.2021, Pazar
7 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Meteorolojiden Denizli’ye “sarı” alarm

Haber Merkezi - 27 Ağustos 2020 Perşembe - 18:18 Meteorolojiden Denizli’ye “sarı” alarm

Son yılların en sıcak yaz mevsiminin yaşandığı Denizli’ye “sıcak havanın oluşturabileceği potansiyel tehlike” anlamına gelen “sarı alarm” verildi.

A- A+

Denizli’de birkaç gün dışında hava sıcaklığı 35 derecenin altına düşmedi. Bazı günlerde de termometreler 40 dereceyi gösterdi. İşte bu sıcak günler yarından (cuma) itibaren yeniden yaşanacak. Yarın en sıcak ilçelerin 39 dereceyle Sarayköy, 38 dereceyle Merkezefendi, 37 dereceyle Pamukkale, 36 dereceyle Honaz ve Buldan, 35 dereceyle Tavas olacağı bildirildi.

SARI ALARM VERİLDİ

İşte bu sıcak hava dalgası aralarında Denizli’nin de bulunduğu Ege ve Batı Marmara bölgelerinde yer alan 17 il için “sarı alarm” verilmesine neden oldu. Sarı alarm, “Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” anlamına geliyor.

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklığın “güneş çarpmasına” yol açabileceği, bu nedenle zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkalmaması uyarısı yapıldı. Güneş çarpmasının aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlık olduğu, hemen müdahale edilse bile ölümcül olabileceği ya da kalıcı zararlar verebileceği belirtildi.

Hastanın ateşinin 39-41 dereceye yükselmesi, davranış, anlama ve algılama bozuklukları olması, düzensiz kalp atışları, şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusmanın güneş çarpması belirtileri olduğu ifade edildi.

Güneş çarpmasına karşı aşırı sıcaklarda gölgede bulunulması, ağır işler ve spor yapılmaması, ince ve açık renkli bol elbiseler giyilmesi, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılması, sık duş alınması, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınması, bol bol sıvı tüketilmesi önerildi.