27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Lider Çocuk Tarım Kampı sona erdi

Lider Çocuk Tarım Kampı sona erdi

Haber Merkezi - 1 Haziran 2018 Cuma - 11:32 Lider Çocuk Tarım Kampı sona erdi

Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İlkokul 4.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yılki teması “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik” olan"Lider Çocuk Tarım Kampı" sona erdi.

A- A+

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı’nın bu yılki teması “Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik” olarak belirlendi.

ÖĞRENCİLERE DENİZLİ HOROZU TANITILDI

Kampın 1.gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verildi. Kampa katılan öğrencilere, İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Denizli Horozu Irkı Üretim Biriminde Denizli Horozu ve Tavuğunun tanıtımı yapıldı. Güvenilir ve sağlıklı üretim metotlarının tanıtıldığı ilk günde, Organik Tarım Uygulamaları, İyi Tarım Uygulamaları konusunda öğrencilere bilgiler vrilirken, fidan dikiminin nasıl yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterildi.

TOPRAK ANALİZİ YAPTILAR
Kampın 2.gününde Denizli’de bulunan bir su ürünleri işletmesine gezi düzenlenirken, burada balık yetiştiriciliği, yumurtadan sofraya balık gelişim evreleri, beslenmesi, hastalıkları konularında anlatılanları kampa katılan öğrenciler büyük bir dikkatle takip etti.

Öğrenciler, Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde bulunan toprak tahlil laboratuvarını ziyaret etti. Toprağın önemi, tahlili, kimyasal gübreler, laboratuvarda kullanılan makine ve malzemeler konularında öğrencilere gerekli bilgiler verildikten sonra örnek bir toprak analizi yapıldı. Gıda mühendisleri tarafından gıda güvenirliği, gıda hijyeni ve Alo 174 Gıda Şikâyet hattı hakkında öğrenciler bilgilendirilirlerken, “Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi” kapsamında “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri, Ülkemizde Biyokaçakçılık” konularında bir sunum yapıldı.

İNEK VE BUZAĞILAR ÖĞRENCİLERİ NEŞELENDİRDİ

Kampın 3’üncü gününde Pamukkale İlçesi Korucuk Mahallesi’nde faaliyette bulunan bir büyükbaş hayvancılık işletmesine gezi düzenlendi. Çiftlikte bulunan inek ve buzağıları görünce neşeleri yerine gelen öğrenciler işletmeyi gezip , hayvan ırkları ve süt sağımı konularında bilgi aldı. Gezinin öğleden sonraki bölümünde, bir kuruyemiş üretim tesisini ziyaret eden öğrenciler, nohutun leblebiye dönüşümüne tanıklık etti.

Kampın sonunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Müdür Yardımcıları Mehmet Atmacaoğlu, Nejdet Demir, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Erdoğan, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Abidin Fidan, Osman Aydınlı İlkokulu Müdürü Safa Ateş ve Rehber Öğretmen Buket Öğmen’in katılımıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kampüsünde öğrencilere “5. Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikaları” ile birlikte çeşitli hediyeler verilmesinin ardından kamp sona erdi.