27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Laodikya Batı Tiyatrosu’ndaki değişim fotoğraflara yansıdı

Laodikya Batı Tiyatrosu’ndaki değişim fotoğraflara yansıdı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Mayıs 2022 Perşembe - 10:51Güncelleme: 26 Mayıs 2022 Perşembe - 14:44
Laodikya Batı Tiyatrosu’ndaki değişim fotoğraflara yansıdı

Laodikya Antik Kenti’nde bulunan Batı Tiyatrosu’nda yaşanan değişim, fotoğraf karesine yansıdı.

Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olan Laodikya’daki kazı çalışmalarına 2008 yılından bu yana destek veren Denizli Büyükşehir Belediyesi, restorasyonu tamamlanan Batı Tiyatrosu’nun eski ve yeni halini gösteren fotoğrafları paylaştı.

2200 yıllık geçmişe sahip tiyatronun yüzde 97’si orijinal malzeme kullanılarak restore edilirken, geçen pazartesi günü düzenlenen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası konseri ile 1690 yıl sonra ilk misafirlerini ağırladı.

“DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA KAZANDIRDIK”

Antik kentteki kazı çalışmalarının 12 aya yayılmasına destek olduklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Geçmişte 3-4 ay kazı yapılan Laodikya’da kazıları 12 aya yayarak binlerce eserin gün yüzüne çıkarılmasına vesile olduk. Bu gelişmelerle antik kentimiz 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alındı. Biz burada antik kentlerin yerel yönetimlere devredilmesiyle tarihi değerlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gün yüzüne çıkarılacağını tüm dünyaya kanıtladık. Batı Tiyatromuzu da dünya kültür mirasına kazandırmanın mutluluğunu yaşadık” dedi.

Haberin DevamıReklam

“2,5 YILDA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI”

Kazı ve restorasyon çalışması öncesi Batı Tiyatrosu’nun bir kısmının toprak altında, büyük bir kısmının ise geçmişte yaşanan depremlerden dolayı yıkılmış halde olduğunu anlatan Zolan, şunları kaydetti:

“Üniversitemizin çalışmalarıyla bu eşsiz eserimiz 2,5 yılda gün yüzüne çıktı. Kazı Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Celal Şimşek hocamız ve ekibi Batı Tiyatrosu’nda muhteşem bir iş ortaya çıkardı. Antik tiyatromuzda hasret bitti ve 1690 yıl sonra bir kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. İnşallah il merkezimize çok yakında bulunan tiyatromuzda çok daha güzel etkinlikler düzenleyeceğiz. Eserimizin ayağa kaldırılmasında emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”