27.03.2023, Pazartesi
11 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Laodikya Batı Tiyatrosu’nda 1600 yıl sonra...

Laodikya Batı Tiyatrosu’nda 1600 yıl sonra ilk etkinlik

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Mayıs 2022 Cumartesi - 09:38Güncelleme: 21 Mayıs 2022 Cumartesi - 10:11
Laodikya Batı Tiyatrosu’nda 1600 yıl sonra ilk etkinlik

Laodikya’da restorasyonu tamamlanan 2200 yıllık Batı Tiyatrosu, yeniden kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda, 23 Mayıs Pazartesi günü İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tarafından konser verilecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2008 yılında Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti, tarihi bir günü daha yaşayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın da (GEKA) destek verdiği Laodikya Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor projesi ile restorasyonu tamamlanan tiyatronun açılış töreninin 23 Mayıs Pazartesi günü saat 20.30’da yapılacağı duyuruldu. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın vereceği açılış konseriyle M.S. 5’nci yüzyıldan sonra kullanılamayan Batı Tiyatrosu 1600 yıl sonra yeniden bir kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak.

ULAŞIM İÇİN ÜCRETSİZ OTOBÜSLER KALDIRILACAK

15 bin kişi kapasiteli antik yapının açılışına tüm vatandaşların davetli olduğu belirtilirken, saat 17.00’den itibaren Laodikya’ya girişlerin ücretsiz olacağı, konuklar için ise rehberler eşliğinde antik kent hakkında bilgi verileceği belirtildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, Laodikya Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek etkinliğe katılmak isteyen vatandaşlar için saat 17:00’den itibaren yarım saat aralıklarla saat 19.30’a dek 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii önü ve Adalet Parkı’ndan ücretsiz otobüsler ile ulaşım desteği sağlanacağını açıkladı.

Haberin DevamıReklam

ZOLAN’DAN AÇILIŞA DAVET

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin19 antik kente sahip olduğunu belirterek, bunlardan en önemlilerinden birinin Laodikya olduğunu söyledi. Antik kentlerin yerel yönetimlere devredilmesiyle tarihi değerlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gün yüzüne çıkarılacağını Laodikya ile kanıtladıklarını kaydeden Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyemiz 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığı protokolle Türkiye’de örnek bir başlangıç yaptı. Büyükşehir Belediyemizin destekleri ve üniversitemizin çalışmaları antik kentimizde 12 ay süren kazı ve restorasyon çalışmaları yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Burada birçok değer gün yüzüne çıkarıldı ve dünya kültür mirasına kazandırıldı. İşte bu eserlerin en önemlilerinden biri de 15 bin kişilik Batı Tiyatromuz. 2200 yıllık antik eserimizi hizmete açacağız. İzmir Devlet Senfoni Orkestramız ise bir konser verecek. Batı Tiyatrosu’nun 1600 yıl sonra yeninden bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak olmasının heyecanını ve mutluluğunu yaşayacağız. Ben tüm hemşehrilerimizi bu tarihi açılışa davet ediyorum” dedi.