23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Laodikya Antik Tiyatrosu, 1690 yıl sonra...

Laodikya Antik Tiyatrosu, 1690 yıl sonra seyirciyle buluştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Mayıs 2022 Salı - 09:27Güncelleme: 24 Mayıs 2022 Salı - 11:13
Laodikya Antik Tiyatrosu, 1690 yıl sonra seyirciyle buluştu

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki Laodikya Antik Kenti'nde yer alan 2200 yıllık antik tiyatro, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından ilk misafirlerine kavuştu.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan antik kentteki tiyatro, kazı başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında 2019’da başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bugün akşam ilk misafirlerini ağırladı.

Yaklaşık 15 bin kişinin katılım sağladığı tiyatro açılışı kapsamında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası özel bir konser gerçekleştirdi.

DEMİRCAN: DÜNYANIN KÖPRÜSÜ ANADOLU’DUR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan konser öncesinde yaptığı konuşmada, tiyatronun tekrar ayağa kaldırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Şehirlerin ancak tarihleriyle var olabileceğini belirten Demircan, “Asıl alkış buranın ruhu olan Denizlililere. Eğer bu ruh, duygu, heyecan burada olmasa ne bu fenomen yapı olurdu, ne de bu akşam buradaki muhteşem kalabalık hazır olurdu. Kültür Bakanlığının 2 tane temel konusu vardır. Birincisi, somut mirasımızı korumaktır. Somut miras işte bu antik şehirlerdir, tarihi mekanlardır, höyüklerdir. Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kazılacak alan var” dedi.

Demircan, Anadolu’nun kendisinin bir kervansaray olduğunu dile getirerek, “Bu dünyanın köprüsü Anadolu’dur. Bu dünyanın merkezi de Anadolu’dur. Nerede bir medeniyet varsa, eğer kaynağını arıyorsak orası bizim memleketimizdir. Ve bu insanlar buradan bütün dünyaya inanılmaz güzellikleri yaymışlar. Böylesine önemli bir işte herkes çok heyecanlı. Emin olun burada bu mekanda Kültür ve Turizm Bakanlığı adına bu tarihi atmosfere baksanız siz de destanlar yazarsınız” diye konuştu.

ATİK: ÇOK CİDDİ EMEK SARF EDİLDİ

Haberin DevamıReklam

Valisi Ali Fuat Atik ise, böylesi bir atmosferde bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ve heyecanlı olduğunu, burada çok ciddi emek sarf edildiğini, çok ciddi çalışmalar yapıldığını söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

ZOLAN: LAODİKYA’YA SAHİP ÇIKIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle Laodikya kazılarına destek verdiklerini, GEKA’nın desteğiyle de Batı Tiyatrosu’nun restorasyonunu tamamladıklarını söyledi. Zolan, “Laodikya’ya sahip çıkıyoruz. Bu toprakların altı ve üstünde ne varsa bize aittir. Bu etkinliğimiz bir başlangıç olacak. Burada birçok güzel etkinlikler yapılacak. Denizli öyle güzel bir şehir ki, başka şehirlere değişmek mümkün değil. Biz şehrimize sahip çıkıyoruz. Bu şehre Başkan olmaktan daha büyük onur ve şeref yoktur” ifadelerini kullandı.

LAODİKYA KAZILARI 2. YILINDA

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretim üyesi ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek de, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte proje yaptıklarını, Güney Ege Kalkınma Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle tiyatroyu ayağa kaldırdıkları ve kazıların 20’inci yılında bunu Denizlililerle paylaştıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Programa, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

DENİZLİ (AA)