Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre: Denizli, KKTC’de ünlü bir kent – D20Haber
10.12.2023, Pazar
4 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre: Denizli, KKTC’de ünlü bir kent

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Ekim 2023 Cuma - 12:55Güncelleme: 20 Ekim 2023 Cuma - 14:36
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre: Denizli, KKTC’de ünlü bir kent

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Zorlu Töre bir dizi ziyaret ve program için geldiği Denizli’de Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Töre, burada yaptığı konuşmasında sanayi şehri olan Denizli’nin KKTC'de ünlü bir kent olduğunu dile getirdi.

Bir dizi ziyaret ve program için Denizli’ye gelen Kuzey Kıbrıs Türk Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve heyeti, Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Ziyarete Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal ve beraberindekiler eşlik etti.

Değirmenci, Töre’ye Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda sergilenen kentin değerlerini anlattı. Yatağan Palası, Yeşilyuva ayakkabıcılığı ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarından oluşan eserlerle kentle özdeşleşmiş değerlerden bahseden Değirmenci, burada bulunan Denizli Sancağının tarihinden bahsetti. Değirmenci, daha sonra Denizli Kayak Merkezi, Teleferik, Bağbaşı Yaylası, alt ve üstyapı gibi yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

“DENİZLİ, KKTC’DE ÜNLÜ BİR KENT”

Haberin DevamıReklam
Denizli’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Töre, Denizli’nin KKTC’de ünlü bir kent olduğunu ifade etti. KKTC Meclis Başkanı Töre, “Biz aynı milletin insanlarıyız. Türk’üz, Türk milletiyiz. Kalbimiz hep Türk milleti ile çarpıyor. Sevdamız Türk milletidir, ayrı değiliz, birlikteyiz. Türkiye bizim gözbebeğimizdir. Türkiye Türk dünyasının gözbebeğidir, Kıbrıs Türklerinin anavatanıdır. Ne mutlu Türküm diye ifade ediyorsak, nerede kan, can verdiysek o topraklar bizim vatanımızdır. Üzerinde bayraklarımız dalgalanıyorsa ezanlar okunuyorsa orası bizim vatanımızdır” dedi.

“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Değirmenci, KKTC ile Denizli arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi adına gayret ettiklerini belirtti. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Denizli’de ağırlamak istediklerini kaydeden Değirmenci, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı coşkusuna bu sene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın da eşlik ettiğini dile getirdi. Değirmenci, şunları söyledi:

“Aynı milletin evlatlarıyız. Kıbrıs’ın bağımsız bir devlet olması anlamında haklı davanızda her zaman yanınızdayız. Türkiye olarak KKTC’nin uluslararası anlamda tanınırlığı için hep beraber gayret sarf ediyoruz. Denizli özelinde de biz Kıbrıs’ı çok seviyoruz. Kıbrıs’ın ve Kıbrıslı kardeşlerimizin Denizli’deki yeri ayrı ve özeldir. ”

Değirmenci, Töre ziyaret sonunda Denizli’nin simgesi cam horoz heykeli önünde hatıra fotoğraf çektirdi.