23.10.2020, Cuma
14 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Kuraklık gölleri ve göletleri kurutuyor

Haber Merkezi - 12 Ekim 2020 Pazartesi - 09:48 Kuraklık gölleri ve göletleri kurutuyor

Denizli’de son yılların en kurak yaz ve sonbahar ayları yaşanırken, doğal su kaynaklarımız göller ve göletlerde sular çekilmeye başladı. Kuraklıgın vurduğu yerlerden birisi de doğal güzelliğiyle dikkatleri çeken buldan’daki Süleymanlı Yayla Gölü oldu.

A- A+

Denizli’de yaz mevsimi geride kalmasına rağmen, “pastırma yazı” olarak adlandırılan günler devam ediyor. Sıcaklık değerleri hala yaz mevsimini aratmayan derecelerde seyrediyor. Ve yağışsız geçen günler göller ile göletlerde su seviyesinin minimuma doğru düşüş göstermesine yol açtı.

  

YAYLA GÖLÜNÜ DE ETKİLEDİ

Kuraklıktan etkilenen su kaynakları arasında Buldan’daki Süleymanlı Yayla Gölü de eklendi. Çam ağaçları ile çevreli, yüzeyi nilüfer çiçekleriyle bezeli olan ve çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan bin 155 rakımlı yayladaki gölde sular çekilmeye başladı. Bu da hem Buldanlıları hem bölgeye kamp yapmak üzere gelen doğaseverleri üzdü.

KAMP VE PİKNİKÇİLERİN YARATTIĞI KİRLİLİK

Öte yandan, serin havası ve doğasıyla kentin gürültüsünden kaçarak Yayla Gölü’ne gelenlerden bazıları ise geride kirlilik bırakarak ayrılıyor. Gölün çevresinde bırakılan çöpler, poşetler doğal güzellikle tam bir tezat oluşturuyor.

DİĞER SU KAYNAKLARI

Kuraklık nedeniyle Denizli’deki en önemli su kaynaklarından Büyük Menderes, Dalaman Çayı ve Akçay ile Işıklı Gölü, Akalan Göleti ve Adıgüzeller Barajı’nda suyun debisi düşmüş, İnceğiz Kanyonu ise kurumuştu.