24.11.2020, Salı
5 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu

Coronavirüs kısıtlamalarına geri dönülecek iddiası

Haber Merkezi - 21 Ekim 2020 Çarşamba - 16:03 Coronavirüs kısıtlamalarına geri dönülecek iddiası

Yükselen coronavirüs vakalarında durdurulamayan artış ve ölümlerin ardından, salgının ilk döneminde uygulanan bazı kısıtlamalara geri dönüleceği öne sürüldü.

A- A+

Denizli’nin de aralarında bulunduğu pek çok ilde coronavirüs salgınında artış devam ediyor. Son dönemde ölümlerde de artış görüldü. Toplumda tedirginlik yaratan bu gelişmelere karşı hükümetin nasıl bir önlem alacağı en fazla sorulan sorulardan.

Bu konuda en yeni gelişme, Cumhuriyet Gazetesi’nin haber ajansı Reuters’a dayandırarak verdiği haber oldu. Habere göre adının gizli tutulması kaydıyla Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, Türkiye’deki toplam COVID-19 vaka sayısının, hükümetin günlük çetelesinde bildirilenin yaklaşık beş katı olduğunu iddia etti.

Türkiye’nin günlük yeni semptomatik coronavirüs vakalarının pazartesi günü 2 bin 26’ya yükselmesinin ardından Reuters’a konuşan yetkili, kabinenin bu konu üzerine çalıştığını öne sürerek, “Süreç birkaç hafta boyunca izlendikten sonra yeni tedbirler uygulanabilir” diyerek, bu ayın başında okulların kısmen yeniden açılmasının etkisi değerlendirildikten sonra resmin daha net hale geleceğini sözlerine ekledi.

Vaka sayısının, mevcut durumda hasta sayısının beş katı civarında olduğunu öne süren yetkili, Reuters’a açıklamasında, “Bu eğilim yükselirse tabi ki bazı önlemler alınacak ”dedi.

ANKARA’DA YAVAŞLADI, İSTANBUL’DA HIZ KAZANDI

Bir başka yetkili ise, Ankara’da son zamanlarda yaşanan hızlı artışın bir miktar yavaşladığını, ancak salgının İstanbul’da hız kazandığını, “tam kilitlenme” gibi sert tedbirlerin gündemde olmadığını belirtti.

Reuters’a açıklama yapan yetkililere göre, gündemdeki önlemler: Restoranların ve tesislerin belirli saatlerde kapatılması; gençlerin ve 65 yaş üstü çocukların dışarı çıkabileceği sabit saatlerin belirlenmesi; ya da son adım olarak hafta sonu kilitlenmeleri.