Karaköy’e doğal atık su arıtma tesisi – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Karaköy’e doğal atık su arıtma tesisi

Karaköy’e doğal atık su arıtma tesisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Aralık 2023 Perşembe - 14:32Güncelleme: 7 Aralık 2023 Perşembe - 14:35
Karaköy’e doğal atık su arıtma tesisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kale ilçesinin Karaköy Mahallesi’ne 130 metreküp kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi inşa ediliyor.

DESKİ Genel Müdürlüğü, Kale ilçesinin Karaköy Mahallesi’nde atık suların doğaya zarar vermeden arıtımının sağlanması amacıyla doğal arıtma tesisi inşa çalışmalarına başladı. Proje kapsamında 12 bin 500 metrekare alanda, tek kademeli olarak yapılan tesisin bin 464 kişi kapasiteli olduğu belirtilirken, günlük ortalama 130 metreküp suyu arıtacağı bildirildi.

Çevre dostu ve tamamen doğayla uyumlu olacak tesiste elektrik tüketiminin olmayacağı, bu nedenle de işletme maliyetinin yok denecek kadar az olduğu kaydedildi. Doğal atık su arıtma tesis ile tesise ekilen azot, fosfor giderici ve topoğrafyaya uygun bitkiler sayesinde atık suların yeniden tarımsal kaynaklı olarak kullanılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Haberin DevamıReklam
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan göreve geldikleri ilk günden beri daha yaşanabilir bir Denizli için gayret gösterdiklerini belirterek, bu nedenle doğa ve çevre dostu yatırımlara ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Söz konusu yatırımlarla şehrin geleceğe daha da güvenle bakacağını kaydeden Zolan, “Çok şükür geleceğe bırakacağımız bu güzel eserlerle Denizlimizin güzelliğine güzellik katmaya devam ediyoruz. Bir ve beraber olduğumuz sürece aşamayacağımız engel, varamayacağımız hedef yoktur. Tesisimiz şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.