20.10.2020, Salı
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Kale’nin en iyi biberi seçildi

Haber Merkezi - 13 Ağustos 2017 Pazar - 13:26 Kale’nin en iyi biberi seçildi

Denizli'nin biber üretimiyle tanınan ilçesi Kale'de, bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Kaledavaz Biber Festivali sona erdi. Festivalde, 32 üreticinin katılımıyla düzenlenen yarışmada, 'En İyi Kale Biberi' belirlendi.

A- A+

Festivalin ikinci gününde, 32 biber üreticisinin katıldığı yarışmada, ‘En İyi Kale biberi’ seçildi. Yarışmada, üreticilerden Halil Yasıt birinciliği elde ederken, Mehmet Akça ikinci, Hakkı Yasıt ise üçüncü oldu.

Yarışmada birinci olan ve tören alanına deve üzerinde gelen Halil Yasıt’a ödülünü Kale Kaymakamı Murat Güneş verdi. Kale Kaymakamı Murat Güneş, festivalde yaptığı konuşmada, Kaleli üreticilerin geçim kaynağı haline gelen biber tarımını geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Çiftçimizin ürününün gerçek değerini bulması, ekonomik anlamda kalkınması, bugün yaşamış oldukları sıkıntıları gelecekte yaşamaması için gayret gösteriyoruz” dedi.

Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ise festivale katılımın az, ancak üretim ve kalitenin yüksek olduğuna dikkati çekip, “Kale biberinin değeri, tanıtım faaliyetleriyle günden güne artıyor” diye konuştu

Deniz TOKAT/DENİZLİ, (DHA)