30.10.2020, Cuma
13 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Kaleiçi Çarşısı’nda, Üst Örtü ve Cephe Sağlıklaştırma projeleri uygulaması

Haber Merkezi - 7 Ekim 2020 Çarşamba - 11:06 Kaleiçi Çarşısı’nda, Üst Örtü ve Cephe Sağlıklaştırma projeleri uygulaması

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tarihi Kaleiçi Çarşısı'nı yeniden canlandırarak, ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlamasını amaçladıklarını, bu kapsamda söz verdikleri düzenleme projesine başladıklarını, çalışma tamamlandığında Kaleiçi’nin bambaşka bir güzelliğe kavuşacağını belirtti.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 800 yıllık geçmişe sahip tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda düzenleme çalışmalarını başlattı. projesine başladı. Çarşının canlandırılarak, ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlamasını amaçlayan proje, iki bölüm olarak planlandı. “Denizli Kaleiçi Muhtelif Sokakları Üst Örtü” ve “Cephe Sağlıklaştırma” projelerinin ilk bölümü tamamlandığı ve ikinci bölüm çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Proje ile Kaleiçi Çarşısı’nın çehresinin değişeceğine dikkat çekilirken, bugüne kadar tarihi mekandaki yapılarda malzeme ve yapım yılı farklılıklarından, farklı tadilat ve kullanımlardan kaynaklı düzensiz ve karmaşık görüntü oluştuğuna işaret edildi. Esnaf ve vatandaşların yağmur ve sıcaktan korunmak için çarşıda üst örtü talep ettiği de belirtilirken, iyileştirme çalışmaları ile tarihi çarşının ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlaması hedefleniyor.

KALEİÇİ’NDE NELER DEĞİŞECEK?

Kaleiçi’nde tescilli sur duvarları içerisinde kalan bölge içerisindeki sokaklarda kullanılan mevcut branda ve tente örtüler kaldırılarak tarihi dokuya uygun taşıyıcısı ahşap malzemeli şeffaf üst örtü yapılacak. Binaların cephelerinde ise iyileştirmeler ve malzeme bütünlüğü sağlayarak tarihi çarşıya uygun hale getirilecek. Proje kapsamındaki tüm binaların dış cephesinde görüntü kirliliği oluşturulan muhdes kaplamalar sökülecek, boya ve sıvası tamir edilecek. Proje kapsamındaki tüm binaların dış cephesindeki yağmur oluk ve boruları yenilenecek. Cephelerde yer alan klima dış üniteleri projede belirtilen ahşap kafesler içerisine taşınacak. Proje kapsamındaki binaların dış cephesindeki doğramalar, dükkan vitrinleri önerilen şekilde ahşaptan, alüminyumdan ve pvc’den yeniden yapılıp ve/veya ıslahı yapılacak. Dükkan tabelaları ahşap malzemeden cephe boyunca imal ve monte edilecek. Dükkanlara gerekli yerlerde alüminyum kepenk yapılacak.

“KALEİÇİ ÇARŞISI DENİZLİ’NİN KALBİDİR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tarihi Kaleiçi Çarşısı’nın kentin kalbi niteliğinde olduğunu belirterek, “Atalarımız tarafından 800 yıl önce kurulan tarihi çarşımızda söz verdiğimiz gibi Denizli Kaleiçi Muhtelif Sokakları Üst Örtü Projesi ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi yapacağız. Tarihi çarşımızı aslına uygun şekilde yeniden düzenleyerek hem görsel bir bütünlük, hem de kullanım anlamında konfor sağlayacağız” dedi.

Proje ile tarihi çarşıyı yeniden canlandırarak ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Zolan, “Burada yapacağımız proje ile ekonomik anlamda bir canlılık getireceğimiz gibi ecdadımızdan kalan tarihi değerlerimize de sımsıkı sahip çıkacağız” diye konuştu. Projeye destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teşekkür eden Başkan Osman Zolan, “Bizim derdimiz sadece milletimize hizmet etmek. Çünkü biz bu şehre sevdalıyız” diye konuştu.