15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Kale’de 2.500 büyükbaş hayvan BVD/MD’ye karşı...

Kale’de 2.500 büyükbaş hayvan BVD/MD’ye karşı aşılanacak

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2022 Cumartesi - 11:30 Kale’de 2.500 büyükbaş hayvan BVD/MD’ye karşı aşılanacak

Denizli Büyükşehir Belediyesince, büyükbaş hayvanlarda görülen BVD/MD hastalığına karşı Kale’de bulunan 2 bin 500 hayvanın aşılanacağını bildirildi.

A- A+

Büyükbaş hayvanlarda yoğun olarak görülmeye başlayan BVD/MD (Bovine Viral Diarrhea/Mucosal Disease) hastalığına karşı Denizli Büyükşehir Belediyesi aşılama programı başlatıldığını duyurdu. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile işbirliğinde başlatılan proje kapsamında Kale ilçesinde 217 işletmede yer alan toplam 2.500 büyükbaş hayvan aşılanarak ölümcül hastalıkla mücadele etmelerine destek sağlanacak.

Aşılama ile sürüye yeni virüs girişinin önleneceğine işaret edilirken, BVD/MD riski de azaltılacağı belirtildi. 2500 doz aşı ve 2500 doz rapel aşı olmak üzere toplam 5.000 doz inaktif aşı, 2.500 büyükbaş hayvana uygulanacağı ifade edildi.

Haberin DevamıReklam

“ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ”

Kırsal kalkınma desteklerini artırarak sürdürdüklerini söyleyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale ilçesinde yer alan büyükbaş hayvan işletmelerinde yoğun bir şekilde görülmeye başlanan BVD/MD hastalığına karşı başlatacakları aşılama projesi ile üreticilerin zarar görmemesi için gerekli desteği sağlayacaklarını dile getirdi. Zolan, “Üreticilerimizin canı gibi baktığı hayvanlarında salgın hastalığın ve can kayıplarının önüne geçmek için bir mücadele başlatıyoruz. Kayıpların ve hastalığın önüne geçmek istiyoruz. Üreticilerimiz zarar görmesin istiyoruz. Her koşulda üreticimizin yanındayız” dedi.