16.01.2021, Cumartesi
4 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu

Kale Atıksu Arıtma Tesisi’nde sona yaklaşıldı

Haber Merkezi - 27 Eylül 2019 Cuma - 13:59 Kale Atıksu Arıtma Tesisi’nde sona yaklaşıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ tarafından yapımına başlanan Kale Atık su Arıtma Tesisi inşasında sona yaklaşıldı. Çevre kirliliğinin önlenmesinde kilit rol üstlenecek tesis ile Kale'nin atık suları sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtılacak.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç olan tüm ilçelerde atık su arıtma tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, bu kapsamda bir süre önce başladığı ve Kale ilçesinin ihtiyacı olan atık su arıtma tesisinin inşasında sona yaklaştı. Toplam inşaat alanı 25.000 metrekare olan tesisin 2 kademede inşa edilerek toplam kapasitesinin 30 bin kişilik olacağı kaydedildi. Tesisisin 13 bin kişilik ilk kademesinin günlük ortalama 2.425 metreküp, 17.000 kişilik ikinci kademesinin ise günlük ortalama 3.172 metreküp suyu arıtacağı ifade edildi.

SULAMA SUYU STANDARTLARINDA ARITMA YAPILACAK

Betonarme biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak inşa edilen Kale Atıksu Arıtma Tesisi’nin atık suları, sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtacağı belirtildi. Atık suyun fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacağı, sonrasında bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edileceği belirtildi. Öte yandan DESKİ, atık suları arıtma tesisine iletmek için gereken 2 bin metrelik kanalizasyon kolektör hattı inşaatı çalışmalarına da başladı.

“TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN”

İleri biyolojik arıtma olarak inşa edilmekte olan Kale Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nin bölgenin atıksu kirliliğinin önlenmesinde çok önemli bir rol oynayacağını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için gayret göstermeye devam ettiklerini vurgulayan Zolan, “Var gücümüzle milletimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Yarınımız bugünümüzden daha güzel olsun inşallah” diye konuştu.