Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini kutladı – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini...

Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini kutladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Aralık 2023 Salı - 11:40Güncelleme: 5 Aralık 2023 Salı - 11:40
Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini kutladı

Denizli’de, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 89’uncu yılı düzenlenen programla kutlandı.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 89’uncu yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Büyükşehir Belediyesinin kadın çalışanları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Zolan, burada kadınlarla bir süre sohbet ederek Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünü kutladı. Kadın Meclisi Başkanı Özen’in Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından başlayan törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Haberin DevamıReklam
Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Özen burada yaptığı konuşmada Türk kadını ve Türk genci olmanın büyük bir şans ve mutluluk olduğunu dile getirerek, “Atamız yanmış yıkılmış savaş meydanından çıkmış bir ülkeyi bugünlere getirmemiz için bizlere öncülük yaptı” dedi.

Eskiden kadının hiçbir hakkı olmadığını kaydeden Özen, “Kadın evleniyor, boşanamıyordu. Miras hakkı erkek çocuklarındı. Kadının böyle bir hakkı yok. Bu hakları bize Ata’mız verdi. Bugün kız çocukları okuyabiliyor, ben burada Kadın Meclisi Başkanı olarak konuşabiliyorsam, Atam sana minnettarım. Eğer O olmasaydı bugün bizler çok farklı bir ülkenin koşulları altında yaşıyor olacaktık” ifadelerini kullandı.

Artık kadın-erkek ayrımının olmadığını, hep beraber ülkeyi muasır medeniyet seviyesinin üzerine yükseltmek için çalıştıklarını anlatan Özen, “Denizlili kadınlar çok şanslı. Çünkü Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yaptı” diye konuştu.