24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Kadın Meclisi Başkanı Özen: Atatürk, Türk...

Kadın Meclisi Başkanı Özen: Atatürk, Türk kadını için büyük şans

Haber Merkezi - 5 Aralık 2021 Pazar - 14:28 Kadın Meclisi Başkanı Özen: Atatürk, Türk kadını için büyük şans

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 87. yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olması dolayısıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Programda konuşan Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, “Atatürk, Türk kadını için büyük şans” dedi.

A- A+

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Kadın Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Programa katılan kadınların Dünya Kadın Hakları Günü’nü tebrik eden Zolan, kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yaptıklarını, bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

“ATATÜRK TÜRK KADINI İÇİN BÜYÜK ŞANS”

Programda konuşma yapan Kadın Meclisi Başkanı Özen, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlar altında kurulduğunu belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadını için büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Özen, “Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Atatürk diyor ki, ‘Hızla devrimlere başlayacağız.’ 1930 yılında kadın ilk kez belediye meclisine seçilme ve muhtar olma hakkını kazanıyor. 1933 yılında Aydın Çine’de ilk kadın muhtar Gül Esin Hanım muhtar olarak seçiliyor. Biz kadınlara, boşanma, miras, velayet hakkı veriliyor. Biz bunları hepsini o yıllarda kazanmışız. 5 Aralık 1934 Atamız diyor ki; ‘Demokraside, siyasette, ekonomide her yer kadın olmalı’ ve bize en büyük hakkı veriyor. Artık biz de seçebiliyor, seçilebiliyoruz” diye konuştu.

” KADININ OLDUĞU HER YER GÜZELLEŞİYOR “

En çağdaş ülkeler olarak görülen Fransa, İtalya, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerin Türkiye’den yıllar sonra seçme ve seçilme hakkını kadınlara verdiğini anlatan Özen, kadınların siyasette daha çok yer alması ve Meclis’te daha çok temsil edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özen, “Kadının olduğu her yer güzelleşiyor. Kadın oraya incelik, zariflik, naiflik getiriyor. Kadın evinde eş, anne ama iş dünyasında artık ben varım diyor. Öyleyse biz siyasette de varız” dedi. Atatürk’ün “Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmaktır” sözünü hatırlatan Özen, konuşmasını,”Biz 21. yüzyılda hala eşitlik diye bağırıyoruz. İşte eşitlik, işte size verilmiş haklar. Hep beraber el ele, güzel günlere yürüyelim”sözleriyle tamamladı.

Konuşmanın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı.