Honaz ve Sarayköy’deki üreticilere feromon yayıcı tel desteği – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Honaz ve Sarayköy’deki üreticilere feromon yayıcı...

Honaz ve Sarayköy’deki üreticilere feromon yayıcı tel desteği

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Eylül 2023 Salı - 13:05Güncelleme: 26 Eylül 2023 Salı - 13:05
Honaz ve Sarayköy’deki üreticilere feromon yayıcı tel desteği

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Honaz ve Sarayköy ilçelerindeki üreticilere feromon yayıcı tel desteğinde bulunuldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ilk olarak Buldan ilçesinin Doğan Mahallesi’ndeki üzüm üreticilerine yönelik başlattığı ve 3 yıldır devam eden Salkım Güvesi İle Biyoteknik Mücadele Projesi kapsamında Honaz ilçesinin Kızılyer ve Kaklık Mahallesi’nde bir program düzenlendi.

Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Honaz İlçe Başkanı Mustafa Arık, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“SALKIM GÜVESİ ÇİFTÇİNİN EN BÜYÜK KORKULARINDAN”

Kızılyer Mahalle Muhtarı Mevlüt Bay ile Kaklık Mahalle Muhtarı Murat Tuğlu, çiftçilerin en büyük korkularından birinin salkım güvesi olduğunu ifade ederek, destek için teşekkür etti. Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Neşe Keskin ise, sağlıklı ve güvenilir ürün elde etmek için zirai ilaçlama yerine biyoteknikle mücadelenin daha doğru, sağlıklı ve etkili bir yöntem olduğunu tespit ettiklerini ve projeye emek veren herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

“ÇİFTÇİLERİN ÜRETMESİ ÖNEMLİ”

Zolan ise konuşmasında, çiftçilerin üretmesinin önemli olduğunu, çiftçilerin yanında olduklarını ve her türlü imkanı sağlamaya devam ettiklerini belirtti. Ürün kaybının önlenmesi, kaliteli ve sağlıklı ürün için kimyasal ilaç yerine biyoteknik mücadelenin önemine değinen Zolan, “Kimyasal ilaçlamaları içinde barındırmayan, sadece sadece çevre dostu olan feromon yayıcı tellerle 7-8 defa ilaçlamamız gereken ürünü hiç ilaçlama yapmadan daha kaliteli ve güzel bir şekilde ürün alabiliyoruz. Daha önce Buldan’da uyguladık, Sarayköy’de uyguluyoruz, Şimdi’de Honaz’da Kızılyer ve Kaklık Mahallelerimizde uyguluyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam
“ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN ÜRETİM”

Çevreye zarar vermeden daha fazla üretim yapılması gerektiğine işaret eden Zolan, “Geleceğimizi karartmadan sofraya giden ürünlerin insanlara zarar vermeyecek şekilde üretmemiz gerekiyor. Sizlere hassasiyetinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. İnşallah hep beraber böyle üretmeye devam edelim. İnşallah daha çok üreteceğiz. Her zaman üreticilerimizin yanındayız” diye konuştu.

ÜZÜM HASADI YAPTILAR

Ceviz fidanı, elma sirkesi, yağlık ayçiçeği tohumu, silajlık mısır tohumu, damızlık koç ve teke desteği, tarımsal sulama borusu, tarımsal alet ve makina desteklerinde bulunduklarını anımsatan Zolan, 50’yi aşkın kalemde çiftçi ve üreticiye destek verdiklerini kaydetti. Konuşmaların ardından Zolan ve beraberindekiler zararlılara karşı feromon yayıcı tel desteği verilen üzüm bağında incelemede bulundu, üzüm hasadı yaptı.

HONAZ VE SARAYKÖY’DEKİ ÜRETİCİLERE DESTEK

Öte yandan proje kapsamında Honaz ilçesi Kızılyer ve Kaklık Mahallesi’nde 1500 dekar alanda 97 üreticiye 102 bin 651 feromon yayıcı tel, Sarayköy ilçesi Tepeköy Mahallesi’nde ise 1430 dekar alanda 48 üreticiye 84 bin feromon yayıcı tel desteğinde bulunuldu.