20.10.2020, Salı
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Güney Hükümet Konağı ayağa kaldırılacak

Haber Merkezi - 14 Ağustos 2017 Pazartesi - 17:08 Güney Hükümet Konağı ayağa kaldırılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin yanında ilçelerdeki tarihi yapıları da yok olmaktan kurtarıyor. Bu kapsamda, Cumhuriyet dönemi mimari özellikleri taşıyan Güney’deki 81 yıllık eski Hükümet Konağı restore ettirilecek.

A- A+

Bugüne kadar Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi, Osmanbey Konağı, Cezmi Ökten Evi, Adil Beştaş Evi gibi Denizli’nin yıkılmaya yüz tutmuş çok sayıda tarihi binasını kamulaştırıp restore ettiren Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kez Güney’deki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan, 1936 yılında yapılan Güney Eski Hükümet Konağı’na el attı. Denizli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından programa alınan tek katlı binanın Cumhuriyet dönemi mimari özelliklerini taşıdığı kaydedildi.

“KENTİN DEĞERLERİNE DE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, geçmişle bütünleşen tarihi yapıları kente kazandırmaya devam ettiklerini, bugüne kadar birçok tarihi yapıyı kurtardıklarını ifade ederek, “Belediyelerin görevi sadece alt ve üst yapı gibi klasik belediyecilik hizmetleri değildir. Belediyeler kentin değerlerine de sahip çıkmalıdır” dedi.

Denizli’nin tarihi değerlerini geleceğe taşımak için büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi yapılarımızı orijinaline uygun şekilde restore ediyoruz. Bu değerleri kentimize kazandırdıktan sonra yine vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.

TARİHİ YAPININ ÖZELLİKLERİ

Dikdörtgen planlı, moloz taş duvar özellikli, bir salon etrafına sıralanmış odaların olduğu Güney eski Hükümet Konağı’ndaki bazı odaların tavan göbeklerinde ahşap işçilikleri bulunduğu tespit edilirken, üstünün konik çatı ile örtüldüğü, alaturka kiremit ile kapatıldığı, içi ve dışının ise sıva kaplı olarak yapıldığı kaydedildi. Basık kemerli ana girişin üzerinde yer alan kitabede yapım yılı belirtilen binanın bahçesinde bulunan kare planlı yapının da aynı dönemde yapıldığı ve lojman olarak kullanıldığı işaret edildi. Binanın İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002 yılında tescil edildiği belirtildi.