Güneş enerji santrali için tesviye çalışması başladı – D20Haber
24.09.2023, Pazar
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Güneş enerji santrali için tesviye çalışması...

Güneş enerji santrali için tesviye çalışması başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Eylül 2023 Salı - 09:17Güncelleme: 19 Eylül 2023 Salı - 09:17
Güneş enerji santrali için tesviye çalışması başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Çivril ilçesinde hayata geçirilecek güneş enerji santrali için tesviye çalışmalarına başlandığı, tesisin yapımının 8 aydan bitirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü’nün Çivril’in Tokça Mahallesi’nde 1,5 milyon metrekare alanda hayata geçireceği, kurulu gücü 90 MW olacak güneş enerji santrali için tesviye çalışmasına başlandı.

Tesisin 8 ayda bitirilmesinin planlandığı belirtilirken, alanın bir an önce güneş panelleri kurulmaya hazır hale getirilmesi için yoğun çaba harcandığı ifade edildi. 240 futbol sahası büyüklüğünde olacağı vurgulanan tesisin 365 gün elektrik üreteceği kaydedildi.

Yenilenebilir enerji kaynağı güneş enerjisinin önemine vurgu yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin en az 30 yıl Denizli’ye hizmet vereceğini, faaliyete alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ’nin enerji ihtiyacının tamamını karşılayacağını, fazla üretimin ise kuruma gelir olacağını aktardı. Zolan, “Güneş enerji santralimiz inşallah geleceğe yaptığımız en büyük yatırımlardan biri olacak. Bu tesis sadece bizim dönemimize değil bizden sonraki yönetimlere de nefes olacak” dedi.

Enerji ihtiyacını karşılamak, bütçeye büyük yük getiren bedelden kurtulmak ve ülkenin cari açığına neden olan enerji giderini bir nebze de azaltmak için söz konusu yatırıma imza attıklarını söyleyen Zolan, “Bu bölge şehrimizin, Büyükşehir Belediyemizin enerji merkezi olacak. Geleceğe daha da güvenle bakmamızı sağlayacak enerji yatırımımız şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Allahım kazasız belasız bitirmeyi nasip eylesin” dedi.