05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. “Gri Pasaport Skandalı” Denizli’ye uzandı

“Gri Pasaport Skandalı” Denizli’ye uzandı

Haber Merkezi - 20 Nisan 2021 Salı - 20:25 “Gri Pasaport Skandalı” Denizli’ye uzandı

Türkiye gündemine oturan ve belediyeler üzerinden insan kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla gündeme gelen “gri pasaport skandalı” Denizli’ye de uzandı. Yurt dışına giden 23 Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğrencisinin pasaportlarını iade etmediği ortaya çıktı. Bu da “öğrenciler Türkiye’ye dönmedi mi?” sorusunu gündeme getirdi.

A- A+

İçişleri Bakanlığı, hizmet damgalı pasaport temin ederek kamu görevlisi olmayanları yurt dışına çıkardıkları iddiasıyla bazı belediyelerde başalatılan soruşturmada, denizli’yi de ilgilendiren yeni bir gelişme daha yaşandı. İddialara göre, öğrenciler 2018 yılında Yeşilova Belediyesinin yurt dışı programıyla İtalya’ya gitti. Pasaportlardan 23’ü iade edilmediği için de öğrencilerin bu ülkede kaldıkları veya başka bir ülkeye geçiş yaptıkları öne sürülüyor.

Haberin DevamıReklam

Konuşu Sözcü yazarı İsmail Saymaz da köşesine taşıdı. Saymaz, “Yeşilova Belediyesi ise 2018 yılında AB’nin Erasmus programı kapsamında 1300’den fazla gencin katıldığı, Roma’da düzenlenen ‘Dünya Mirası Turizm Delegeleri’ etkinliğine çağrıldı. Pamukkale Üniversitesi’nden 387 öğrenciye pasaport çıkarıldı. Gençler üç grup halinde 2018’in haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında Roma’da ikişer hafta kaldı. Pasaportlardan 23’ü bugün kayıp” diye yazdı.

Yeyşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, konuyla ilgili kararın kendisinden önce alındığını kaydederek, “23 pasaport iade edilmemiş. Bu, Türkiye’ye dönmedikleri anlamına gelmiyor. Belediyeye bir şey bağışlamamışlar” açıklamasında bulundu.