13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Girişimci kadınlara çekleri dağıtıldı, 7 Kibele...

Girişimci kadınlara çekleri dağıtıldı, 7 Kibele belgeseli gösterime sunuldu

Haber Merkezi - 6 Aralık 2021 Pazartesi - 10:35 Girişimci kadınlara çekleri dağıtıldı, 7 Kibele belgeseli gösterime sunuldu

Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisince, kadınların aile ekonomilerine katkı sağlaması amacıyla verilen mikrokredi uygulamasında çek dağıtımı ile birlikte, girişimci kadınların başarı hikayelerine yer verilen “7 Kibele” belgeseli de gösterime sunuldu.

A- A+

Kendi işini küçük sermayelerle kurup, ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlara destek olmak için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) iş birliği ile 2009 yılında kurulan Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, kadın girişimcilere sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda kadın girişimcilere yönelik mikrokredi çek dağıtım töreni ile girişimci kadın kahramanların başarı hikâyelerinin anlatıldığı “7 Kibele” adlı belgeselin gösterimi geçtiğimiz gün yapıldı.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr Aziz Akgül, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ve girişimci kadınlar katıldı. Programda TİSVA, Aziz Akgül, Begüm Kondakçı, Nurdan Tekeoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı 7 Kibele belgeseli girişimci kadınların beğenisine sunuldu.

AKGÜL: MİKROKREDİ 64 İL, 93 ŞUBEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr Aziz Akgül, dar gelirli kadınların ticari yaşamda aktif olmaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında başbakanlığı dönemindeki destekleriyle kurdukları Türkiye Grameen Mikrofinans Programı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Akgül, “Mikrokredi uygulamasının nüvesini görmek üzere önce uluslararası bir konferans daha sonra Diyarbakır’da ilk mikrokredi uygulamasını yaptık. Şu anda da 64 ilde 93 şubede 200 binden fazla kadının faydalandığı bir uygulama gerçekleştirdik. Bugün itibariyle 44 bin civarında kadına sermaye desteği sağlıyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam

ZOLAN: BİZİ ÜRETİM KURTARIR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, 2009 yılında TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün projeyi kendileri ile paylaşmaları sonrası kadınların önündeki engelleri kaldırmak ve onlara fırsat eşitliği sunmak amacıyla çalışmaya destek sağlamanın öncelikleri olduğunu söyledi. Zolan, şöyle devam etti:

“Sizler de desteklerimizi çok iyi kullanıyorsunuz. İyi ki bu işe girmişiz, destek olmuşuz. Biz bu konuda çok mutluyuz. Çünkü üretmek gerekiyor. Bizi üretim kurtarır. İnsana boş durmak yakışmaz. Her zaman kadınlarımızın yanında olduk. Tüm girişimcileri yürekten alkışlıyoruz. Klasik bir sözdür, ‘Balık vermek yerine balık tutmasını öğretmek gerekir.’ Mikrokredinin özünde bu vardır. Üretmek arzusunu gerçekleştiremeyen kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz, bu bizim birinci vazifemizdir.”

VALİ ATİK’TEN TEŞEKKÜR

Valisi Ali Fuat Atik de, Denizli Büyükşehir Belediyesinin kadın girişimcilere yönelik yaptığı destekleri yakinen takip ettiğini belirterek, “Osman Başkanımız ve ekibi, kadınlarımızın üretimine yönelik çok ciddi faaliyet içerisindeler. Sizlere sunulan hizmetlerin hakkını yerine getiriyorsunuz. Bizler de yöneticiler olarak sizlere desteğimizi sonuna kadar devam ettireceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Atik, Başkan Zolan ve Prof. Dr. Akgül, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’nden destek alan 21 girişimci kadına toplamda 85 bin liralık çek dağıtımını yaptı. Programda ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde hizmet veren El Emeği Pazarı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi üyesi kadınlar açtıkları stantlarda el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi.