Genç Yetenekler Festivali törenle başladı – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
9 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Genç Yetenekler Festivali törenle başladı

Genç Yetenekler Festivali törenle başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Aralık 2023 Cuma - 14:11Güncelleme: 22 Aralık 2023 Cuma - 14:11
Genç Yetenekler Festivali törenle başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Genç Yetenekler Festivali gerçekleştirilen törenle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Üç gün boyunca Denizli’de bilim, sanat ve teknolojinin konuşulacağı Genç Yetenekler Festivali’nin açılış töreni yapıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Ömer İlman, “Çılgın Türk” lakabıyla tanınan Erbakan Malkoç, davetliler, gençler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

  

“DESTEK VERMEK GEREKİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan açılış programında bir konuşma gerçekleştiren Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak gençler için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi. Gençlerin donanımlarını artırmak için gayret etmek gerektiğini vurgulayan Zolan, “Gençlerimizin önünü açmak adına en üst seviyede destek vermek gerekiyor. Genç yeteneklerimizin rol model olması adına burada yaptıkları projeleri sergilemelerine imkan sağlamanın yanında KOSGEB, İŞKUR gibi devletimizin imkanlarıyla tanışmaları, öğrenmelerini ve temas etmelerini sağlamayı arzu ettik” diye konuştu.

“ÖNEMLİ DEĞERLERİ MİSAFİR EDECEĞİZ”

Girişimcilik ile ilgili yol haritasında birçok uzmanın festivalde deneyimlerini paylaşacaklarını ve gençlerin merak edeceği soruları yanıtlayacaklarını kaydeden Zolan, “ Denizli’de Teknofest’e katılan ve dereceye giren gençlerimiz oldu. Burada stantlarımızda o gençlerimizi de göreceğiz. Bunun yanı sıra gençlerimizin, üniversitemizin, liselerde gençlerimizin bilim festivallerinde ortaya koyduğu yeni fikirler var. Genç Yetenekler Festivalimiz, bilimle, sanatla, teknolojiyle üç gün boyunca bunları yaşayacağız. Ülkemizin önemli değerlerini burada misafir edeceğiz. Söyleşiler, atölye çalışmaları olacak” dedi.

“BARIŞA HİZMET EDELİM”

Gençlerin her zaman yanında olduklarını ifade eden Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gençler siz bizim geleceğimizsiniz. Hedefe attığımız oklarsınız. İnşallah bizden daha başarılı olacaksınız. Daha başarılı ve donanımlı olmanız için de hep beraber el ele vererek gayret göstereceğiz. Genç Yetenekler Festivalimiz gençliğimize, şehrimize, ülkemize, dünyamıza ve geleceğimize güzellikler, barış ve huzur getirsin. Biz güçlü olursak, yeni şeyler ortaya koyabilirsek ancak ayakta kalabiliriz. Üreten, yapan olabilirsek, sizlerin çalışması ve üretmesiyle yeni icatlarınızla ülkemizi daha da güçlü hale getirip hem kendimize, bölgemize ve dünyamıza inşallah katkı sağlayalım. İnsanlığa, barışa hizmet edelim.”

Konuşmanın ardından Teknofest 2023’e Denizli’den katılarak derece alan takımlara paketleri verildi. Daha sonra Zolan ve beraberindekiler Muy Fırlatma Roketinden Nano Katkılı Biyopolimer Yangın Söndürücü Toplara, Gazi Robotikten Asayiş İHA’ya festivale katılan 95 takımın bilim, sanat ve teknoloji alanında yaptığı projeleri inceledi.