29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Genç Denizli’den 350 eserin yer aldığı...

Genç Denizli’den 350 eserin yer aldığı sergi

Haber Merkezi - 7 Mayıs 2018 Pazartesi - 13:56 Genç Denizli’den 350 eserin yer aldığı sergi

Genç Denizli bünyesinde faaliyet gösteren kulüplere katılan gençlerin hazırladığı Karma Sergi açıldı. Sergide 350 çalışma yer alıyor.

A- A+

Genç Denizli Geleneksel Türk El Sanatları, Resim ve Karikatür kulüplerine üye olan gençlerin yıl boyunca yaptığı çalışmalardan oluşan karma sergi açıldı. Merzeci Un Değirmeni’nde açılan sergide, karikatür, resim, minyatür, tezhip ve ebru sanatlarına ait 350 eser yer aldı.

Karma serginin açılışına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, eğitmenler ve kursiyerler katıldı. Karma sergide yer alan el emeği göz nuru eserleri inceleyerek kursiyerlerle bir süre sohbet eden Zolan, “Burada çok büyük emek var. Genç Denizli projesini başlattığımızda gençliğin çok önemli olduğunu biliyorduk. Genç demek, hazine demek, gelecek demektir. Gençlerimizin donanımları ne kadar fazla olursa, geleceğimiz o kadar güçlü olur. Büyükşehir Belediyesi olarak, yol, bina altyapı gibi fiziki yapıların tabi ki yapılması gerekiyor. Bir o kadarda kültür, sanat ve gençlerimiz ve geleceğimizle ilgilenmek ve onlara imkan sunmak gerekiyor. Bu amaçla Genç Denizli kurulduğu 2009’dan bugüne kadar, birçok gencimizle, arzu eden insanlarımıza eğitimler verildi. Tiyatrodan resme, karikatürden geleneksel el sanatlarımıza kadar her türlü atölye ve imkanlarımızı sunuyoruz” dedi.

“TARİHİ DEĞİRMEN GENÇ DENİZLİ’YE KAZANDIRILDI”

Tarihi Merzeci Un Değirmeni’nin Genç Denizli’ye kazandırılmasını anlatan Başkan Osman Zolan, “Geçmişten kalan nadir eserlerimizden birisini Genç Denizli’ye tahsis etmek istedik. Burası 8 yıl önce bir duvardı, yıkılacak halde ve darmadağındı. Tarihi derinlikleri ve kökleri çok geriye giden bir tarihi yapımızdı, nadir elimizde kalan yapılardandı. Güzelce aldık, restore ettik. Geçmişimizi bugüne taşıdık. Burada güzellikler doğmaya, olmaya devam etsin, siz olduğunuz sürece bizler de her türlü imkanı seferber etmeye devam edeceğiz. Sergimiz Denizlimize, geleceğimize, tüm emek verenlere hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

SEMİNER VERİLDİ

Konuşmanın ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Eserlerle yakından ilgilenen Başkan Zolan, ayrıca sanatçı Kurt Bullend ve sanat danışmanı Nilgün Yüksel’in katıldığı hiper realizm ve sembollerin kültürümüz üzerine etkisi seminerine katıldı.