08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin temeli...

Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin temeli atıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Aralık 2022 Pazar - 17:13Güncelleme: 25 Aralık 2022 Pazar - 17:15
Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin temeli atıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 240 milyon liraya mal olması planlanan Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Engelli bireylerin eğitimden, spora, sağlıktan, sosyal ve kültürel alanlara olmak üzere birçok ihtiyacını karşılayacak “Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi”nin temel atma töreni yapıldı. Servergazi Mahallesi’nde düzenlenen törene AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Şahin Tin, Nilgün Ök ve Ahmet Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, meclis üyeleri, engelliler, aileleri, engellilere yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

GÜNGÖR VE USLU’DAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

Törenin açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, Denizli’ye kazandırılacak tesisin önemli olduğunu belirteren Zolan’a teşekkür etti. Tesisin Ege’nin değil Türkiye’nin en büyüğü olduğunu söyleyen Güngör, tesiste tedavi edici havuzlar ile yarı olimpik havuzların olacağını dile getirdi. Güngör, “Burada ihtiyaç halinde engelli çocuklarımızı bırakılabileceğimiz beş yıldızlı tatil köyü ayarında odalarımız da olacak. Bu tesis kapalı alan içerisinde tüm ihtiyaçları bir arada barındırabilen Türkiye’de tek tesis” dedi.

Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu ise Türkiye’nin en büyük tesisi nitelikte olacak merkezin yapılmasında başta Osman Zolan olmak üzere emek veren herkese teşekkür ettiğini kaydetti.

“ENGELLİLERİMİZ BİRÇOK SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

Her bireyin birer engelli adayı olduğunu dile getiren Zolan, geçmişte engelli bireylerin büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi. “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir seferberlik başlatılarak, engellilerin maddi, manevi ve fiziki ihtiyaçları karşılandı ve istihdama kazandırıldı” diyen Zolan, engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü konusunda Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile pek çok çalışmaya imza attıklarına değindi. Zolan, “Engellilerimizin bugün birçok sorunu çözülmüş durumda. Esas olan insanlarımızın zihnindeki engelleri kaldırmaktır. Birçok arkadaşımız kendi alanında engelsiz bireylerden çok daha başarılı ve faydalı. Mesleğini daha güzel bir şekilde, en üst seviyede yapıyor” şeklinde konuştu.

Haberin DevamıReklam

“ 3 ARALIK 2023’E YETİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ziyareti sırasında Denizli’ye Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi kazandırmak için çalışma yaptıklarını aktardığını belirten Zolan, Bakan Kasapoğlu’nun da projeye 75 milyon liralık destek vererek ilk düğmeye bastığını dile getirdi. Yüklenici firmanın da gayretleriyle tesisi 3 Aralık 2023 Dünya Engelliler Günü’ne yetiştirmeye çalışacaklarını ifade eden Zolan, konuşmasında şunları söyledi:

“Gençlik ve Spor Bakanımız bu çok güzel bir iş’ dedi ve projeye 75 milyon liralık destek vererek ilk düğmeye bastı. Projemiz yaklaşık 240 milyon liraya mal olacak. Rakamlar yüksek ama engelli kardeşlerimiz paradan daha değerli. Bizlere bu projede destek veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile engellilere her türlü imkanı sunan ve pozitif ayrımcılık yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. Merkezde yer alacak havuzlar, spor salonları, toplantı salonları, performans atölyeleri, konaklama ve diğer birçok imkan var. Burası bugüne kadar şehrimizde insana yapılan yatırımların en değerlisi.”

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN TEŞEKKÜR

AK Parti Denizli Milletvekili Ök ise konuşmasında Denizli’ye kazandırılacak tesisin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Yıldız ise, anlamlı bir çalışma yapıldığını bu işin bir medeniyet göstergesi olduğunu ifade ederek, emek veren herkese teşekkür etti. Tin, engellilere imkan sunulduğunda ve önlerindeki engellerin kaldırıldığında pek çok alanda çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından tesisin temel atma töreni dualarla gerçekleştirildi. Daha sonra Zolan ve beraberindekiler inşaat alanında bir süre incelemelerde bulundu.

TESİS 4 BLOK HALİNDE 12.200 METREKARE ALANA KURULACAK

Toplam 4 blok halinde 12.200 metrekare alana inşa edilecek tesiste engelli bireylerin eğitimden, spora, sağlıktan, sosyal ve kültürel alanlara kadar tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek bölümler olacak. 250 kişilik çok amaçlı salon, 8 adet misafirhane, kafeterya, oyun odası, fuaye ve sergi salonu, koordinasyon odası, yemekhane, sığınak, atölyeler, bireysel çalışma odaları, yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet çalışma havuzu, 1 adet hidroterapi havuzu, duyu bütünleme odası, çoklu duyu terapi odası, fitness salonu, spor salonları ve daha birçok ihtiyaca yanıt verecek bölüm dev tesiste yer alacak.