14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Bakan Dönmez: Kendi kendine yeten şehir...

Bakan Dönmez: Kendi kendine yeten şehir Denizli

Haber Merkezi - 29 Mayıs 2021 Cumartesi - 13:03 Bakan Dönmez: Kendi kendine yeten şehir Denizli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son yıllarda yıldızı parlayan Denizli'nin bir enerji kenti, aynı zamanda kendi kendisine yeten bir il olduğunu söyledi.

A- A+

Bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Bakan Dönmez’in ilk durağı Denizli Valiliği oldu. Vali Ali Fuat Atik, milletvekilleri, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve il protokolü tarafından karşılandı. Ardından Vali Atik’den ilde yapılan yatırımlar ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Dönmez, Denizli Büyükşehir Belediyesini de ziyaret etti. Bu ziyarette Dönmez’e Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör ile beraberindekiler eşlik etti. Zolan ilk olarak Bakan Dönmez’e Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda sergilenen Yatağan Palası, Denizli Sancağı ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarından oluşan eserler ile Denizli Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarını anlattı.

ZOLAN: ÇALIŞMALARINIZI GURURLA TAKİP EDİYORUZ

Bakan Dönmez’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirten Zolan, “Çalışmalarınızı gururla takip ediyoruz. Enerji, ülkemiz açısından çok çok önemli. Bu noktada milli ve yerli enerji kullanımı noktasında en üst seviyedeki gayretinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca Denizli’mizdeki birçok enerji projelerinin de altında imzanız var. Bunlardan dolayı da sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizler de emanete sahip çıkarak güveni boşa çıkarmamak adına elimizden geleni yapma gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

 

DÖNMEZ: DENİZLİ BÖLGENİN GELECEK VADEDEN ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ

Ev sahipliğinden ötürü Zolan’a teşekkür eden Dönmez, Denizli’nin son dönemde yıldızı parlayan en güzide şehirlerden birisi olduğunu kaydetti. Bakan Dönmez, “Denizli, sanayide, tarımda, turizmde bölgenin gelecek vadeden şehirlerinden birisi. Bir başka yönü itibariyle Denizli daha da öne çıkıyor, enerji kenti olması. Sayın Başkan Osman Zolan aynı zamanda Enerji Kentler Birliği’nin de başkanı. Zaman zaman kendisi ile yerel yönetimlerde enerjinin üretimi ve verimli tüketimi konusunda da çeşitli projeler istişare ediyoruz. Değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ben bu açıdan Sayın Başkana da ayrıca böyle bir misyonu üstlenmiş olması ve belediyelere böyle bir vizyon kazandırmış olması dolayısıyla da tebrik ediyorum” dedi.

“KENDİ KENDİNE YETEN ŞEHİR DENİZLİ”

Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Denizli kendi kendine yeten hatta etrafına da faydası olan, yurtdışına ihracatı olan bir kentimiz. Biz Denizli’nin ihtiyaç duyduğu enerji başta olmak üzere doğal kaynaklar ile ilgili hususlarda bugüne kadar desteğimizi gösterdik. Bundan sonra da göstereceğiz. Bugün burada enerji ve madencilik alanında şehrimizde bakanlığımızın ilgili kurumların yapmış olduğu faaliyetler, yatırımlar, bundan sonra yapacağı faaliyetler ve projelere ilişkin değerlendirmelerde, istişarelerde bulunmak üzere geldik. Paydaşlarla bir araya gelerek kentimizin bu anlamdaki meselelerini görüşeceğiz. Varsa sorunları da yerinde çözmüş olacağız. AK Parti olarak yerinden yönetime inanan ve sürekli destek veren bir anlayışın siyasi temsilcisi olduk. Zaten Sayın Cumhurbaşkanımız yerel yönetimlerden gelen bir kişi. Bu işin nasıl yapılması gerektiğini kendi başkanlığı döneminde de tüm insanlarımıza göstermiştir.”

“BUGÜN KENTLER YARIŞIYOR”

Kentleri daha ileriye götürmek için gayret sarf edeceklerini belirten Dönmez, “Düne kadar sadece devletlerin yarıştığı bir rekabet ortamı vardı ama artık bugün kentler yarışıyor. Şirketlerin rekabetini zaten görüyoruz. Kentler de kentlilerin müşterek ihtiyaçlarını çağın gereklerine uygun olarak nasıl karşılarız onun gayreti içerisindeler. Bu açıdan ben Sayın Başkan Osman Zolan’ın şahsında tüm ekibimizi kutluyorum, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.