20.01.2021, Çarşamba
-5 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Zolan: Yenilenebilir enerji üretiminde %51’i aştık

Haber Merkezi - 14 Ocak 2021 Perşembe - 15:57 Zolan: Yenilenebilir enerji üretiminde %51’i aştık

Türkiye Belediyeler Birliği’nce düzenlenen Belediyelerde Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulamaları toplantısı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla video konferans yoluyla gerçekleşti. Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, "Bugün Türkiye'de yenilenebilir enerji üretimi noktasında yüzde 51’i aşmış durumdayız” dedi.

A- A+

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediye Başkanları, Belediye Başkanları ve birliğe üye olan belediyelerin temsilcileri olmak üzere toplamda bine yakın kişi katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Şahin, toplantıda küresel ölçekte önemi olan enerji ve yenilenebilir enerjinin Türkiye bazındaki yansımaları ve gelişiminin konuşulacağını belirterek, organizasyonun gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan Bakan Dönmez’e teşekkür etti.

“DÜNYADA ENERJİ ÜZERİNE BİR MÜCADELE VAR”

Türkiye’nin son yıllarda yerli ve milli enerji kaynaklarına yönelik önemli atılımlar yaptığını söyleyen Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, Enerji Kentleri Birliği olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru bir şekilde yönetilmesi yolunda çalıştıklarını ifade etti. Zolan, dünyada enerji üzerine bir mücadele olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de dış ticaret açığımızın en büyük unsurunun enerji olduğunu görüyoruz. Son dönemde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in gayretleriyle, yerli ve milli enerji noktasında olağanüstü bir noktaya geldik. Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri bizleri heyecanlandırdı. Doğu Akdeniz’deki mücadele ise gerçekten bir duruş, mavi vatan bizi çok heyecanlandırdı ve burada bir bilinç oluştu” dedi.

“KAT ETTİĞİMİZ YOL ÇOK BÜYÜK”

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yarısından fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığını belirten Zolan, Enerji Kentleri Birliği olarak bu konuda her türlü gayreti gösterdiklerini kaydetti. Zolan, “Bugün Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi noktasında yüzde 51’i aşmış durumdayız. Kat ettiğimiz yol çok büyük. Enerji Kentleri Birliği olarak bu işe katkı sağlamak ve belediyelerimize bilgi aktarmak noktasında birçok çalışma yapıyoruz. 120 üye belediyemiz var. Belediye başkanlarımızla, meclis üyelerimizle birlikte bilgi aktarma konusunda gayret sarf ediyoruz. Toplantı yaptığımız yerleri özenle seçiyor, incelemeleri yerinde yapıyoruz. Uzmanlardan oluşan bir danışma kurulumuz var. Belediyelerimiz için yol gösterici çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ”

Enerji Kentler Birliği’nin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi veren Zolan, yerel yönetimlerin enerji yatırımlarıyla çok daha başarılı işlere imza atabileceğini söyledi. Zolan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enerji Kentleri Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve belediyelerimizle Bakanımızın yürüyüşüne destek olmalı, güç vermeliyiz. İnşallah üzerimize düşen her türlü gayreti göstereceğiz. Enerji yatırımları belediyelerimiz için çok önemli. En büyük giderimiz enerji. Enerji Kentler Birliği olarak, belediyelerimizi bilgilendirme, personelini daha donamlı hale getirme ve enerji konusunda destekleyici çalışmalarımız var.”

BAKAN DÖNMEZ: “DAHA FAZLA KATMA DEĞER ÜRETMENİN YOLLARINI ARIYORUZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, Türkiye’nin 2017-2019 yıllarında enerji verimliliği uygulamalarıyla 1 milyar dolara yakın tasarruf sağladığını belirterek, enerji verimliliğinin toplumsal algıda enerji kaynağı gibi görünmediğini ifade etti. Yeniden değerlendirme çalışmaları yaptıklarını belirten Dönmez, “Döngüsel bir mantıkla kaynakları daha sorumlu kullandığımız, sürdürülebilir ve ürün ömrünün uzadığı bir sistemle daha az enerji harcayıp daha fazla katma değer üretmenin yollarını arıyoruz” diye konuştu.