05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Doç. Dr. Ferihan Polat: Korkuların ortadan...

Doç. Dr. Ferihan Polat: Korkuların ortadan kaldırılması gerek

Haber Merkezi - 11 Nisan 2021 Pazar - 14:42 Doç. Dr. Ferihan Polat: Korkuların ortadan kaldırılması gerek

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisince hayata geçirilen Mevzu Derin projesi kapsamında gençlerle bir araya gelen PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferihan Polat, “Bir toplumun gerçekten birbirine karşılıklı güven duyarak iyi bir iletişim kurabilmesi korkuların ortadan kalkması ile mümkün olacaktır” dedi.

A- A+

Pandemi tedbirleri çerçevesinde Çamlık Mesireliği’nde düzenlenen programa Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Genel Sekreteri Baran Akın, Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Hilal Öztürk ve Gençlik Meclisi gönüllüleri katıldı. Mevzu Derin’in ilk konuğu olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferihan Polat, farklılıkların birer zenginlik olduğunu belirtti. Bir ve beraber hareket edebilmenin topluma sağladığı faydalardan bahseden Polat, “Birey ve toplumlar kendi doğrularının dışında başka bir doğru olabileceğini kabul etmezler. Bolca yargılamalara ve kendilerine yalancı kimlik kurgulamalarına neden olur” ifadesini kullandı.

 

“KORKULARIN ORTADAN KALDIRILMASI GEREK”

Polat, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aslında biz olduğumuzu zannettiğimiz şeyler bizi başkalarından ayıran ve başkalarından yalnızlaştıran konu oluyor. Kısacası biz kendimizde tamir etmediğimiz bir noktayı başka birine anlatamayız. Çünkü bu noktada kendimizi güvende hissetmeyiz. Eğer biz dışarıda tanımladığımız her şeyin bizde olduğunu görür ve onu tamir etmeye başlarsak farkında olmadan diğer insanları da tamir etmiş oluyoruz.” Korku ve güven arasındaki ilgili görüşlerini dile getiren Polat, “Güven çok önemli bir olgudur. Şu anda dünya üzerinde insanlara en çok empoze edilen şey korkudur. Korkunun olduğu yerde de güven olmaz. Güvenin olmadığı yerde de insanlar birbirlerine sevgi ile yaklaşamazlar. Bir toplumun gerçekten birbirine karşılıklı güven duyarak iyi bir iletişim kurabilmesi korkuların ortadan kalkması ile mümkün olacaktır” dedi.

Haberin DevamıReklam

“DAHA GÜZEL BİR DENİZLİ”

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ise kuralların toplum hayatındaki yeri ve öneminden bahsetti. Değirmenci, “Hepimiz bu toplumda doğduk, büyüdük, yaşıyoruz. Bu toplumun okullarında okuyup mezun oluyoruz. Gelecekte bir meslek gurubunda çalışmaya başladığınızda diğer bir meslek gurubunu ötekileştirirken o gruplarında sizlerden teşekkül ettiğini unutmayın. Sizler kendi kurallarınızı koyabilirsiniz. Kurallarınızı öncelikle kendi hayatlarınızda uygulayabilirseniz, hiç kimse üzerinizde bir söz söyleyemez. Tabi ki birilerini eleştirmek kolay, önemli olan gelip o sorumluluğu alabilmektir. Ortak kaliteyi hep birlikte yükseltmek gerekir” dedi.

Değirmenci, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim Denizli için bir sloganımız var. Denizli daha yaşanabilir bir şehir olsun diyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak alt yapısı, üst yapısı, parkları, yeşil alanları, teleferiği ve kayak merkezi ile baktığımızda özellikle gençlere daha güzel bir Denizli sunmaya gayret gösteriyoruz. Denizli’ye okumak ya da çalışmak için gelen insanların aklında, zihninde ve gönlünde iyi bir şehir imajı bırakmak en büyük gayemiz.”