DESKİ’den Kocayaka Mahallesi’ne bin 12 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi – D20Haber
13.06.2024, Perşembe
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. DESKİ’den Kocayaka Mahallesi’ne bin 12 kişi...

DESKİ’den Kocayaka Mahallesi’ne bin 12 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Kasım 2023 Perşembe - 13:59Güncelleme: 16 Kasım 2023 Perşembe - 13:59
DESKİ’den Kocayaka Mahallesi’ne bin 12 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çivril’de bin 12 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisinin inşa çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

DESKİ Genel Müdürlüğü, atık suların doğaya zarar vermeden arıtımının sağlanması için ilçenin Kocayaka Mahallesi’ne bölgeye doğal arıtma tesisi inşa ediyor.

Proje kapsamında 7 bin 750 metrekare alanda, tek kademeli olarak kurulacak bin 12 kişi kapasiteli tesisin günlük ortalama 90 metreküp atık suyu arıtacağı belirtilirken, tesisin tamamen çevre dostu ve doğaya uyumlu olarak çalışacağı ifade edildi.

Enerji tüketimi olmayan tesisin işletme maliyetinin bulunmadığı, doğal atık su arıtma tesisine ekilen azot ve fosfor giderici ile topografyaya uygun bitkiler sayesinde atık suların yeniden tarımsal kaynaklı olarak kullanılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Haberin DevamıReklam
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hayata geçirdikleri çevre dostu yatırımlarla geleceğe sahip çıktıklarını söyledi. Doğal atık su artırma tesisin bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap vereceğini aktaran Zolan, “Denizlimizin güzelliğine güzellikler katmaya, geleceğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Allahım birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerini yerine getirmek için gece gündüz gayret ediyoruz. Elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan doğal bileşenlerle çalışacak doğal atık su arıtma tesisimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.