DESKİ, güneş enerjisi santrali için 1,5 milyar TL teşvik aldı – D20Haber
05.10.2023, Perşembe
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. DESKİ, güneş enerjisi santrali için 1,5...

DESKİ, güneş enerjisi santrali için 1,5 milyar TL teşvik aldı

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 21 Ağustos 2023 Pazartesi - 10:07Güncelleme: 21 Ağustos 2023 Pazartesi - 10:15
DESKİ, güneş enerjisi santrali için 1,5 milyar TL teşvik aldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi (DBB) Su ve Kanalizasyon İdaresine (DESKİ), Çivril ilçesinde kuracağı güneş enerji santrali (GES) için 1 milyar 561 milyon 133 bin lira teşvik sağlandı.

D20HABER.COM Editörü haber notu:

Bu haber D20HABER.COM’un özel haberidir. Kısaltıp kaynak belirtmek ve bağlantı vermek koşuluyla kullanılabilir. Lütfen emeğe saygı gösterin, “kopyala yapıştır” yapmayın!

DESKİ, içme suyu temininde en önemli gideri oluşturan elektrik maliyetini düşürebilmek amacıyla GES projesi hazırladı. GES’in kurulacağı Çivril’in Tokca Mahallesi’nde 4 milyon m² arsanın tahsisi Milli Emlak’tan bedelsiz olarak sağlandı.

YATIRIMA DEV TEŞVİK

DBB’nin bu dönemdeki en önemli yatırımlarından biri olarak öne çıkan GES projesine bir destek de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından geldi. Bakanlık, DESKİ’nin kuracağı güneş enerjisi santraline 1 milyar 561 milyon 133 bin 726 lira teşvik sağladı.

105 MEGAVAT GÜCÜNDE OLACAK

Santralde üretilecek elektrik, bölgesel olarak Antalya, Burdur ve Uşak’a verilecek. Santralin kurulu gücü 88,4 megavat olarak planlandı. Üretilecek enerji DBB hem DESKİ’nin tüketeceği enerjinin üzerinde olacak ve bu yolla gelir de elde edilecek.

Santralin yapımı için açılan ihaleyi Kazanan Smart Güneş Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ ile temmuz ayında sözleşme imzalandı.

Yatırım maliyeti 2 milyar liranın üzerinde olacak santralin 8 ayda tamamlanması planlanırken, DBB Başkanı Osman Zolan’a GES projesi için 2 milyar lira borçlanma yetkisi verildi.

ZOLAN: KENDİNİ 3-4 YILDA AMORTİ EDECEK BİR YATIRIM

DBB Başkanı Osman Zolan, DESKİ’nin su temininde en büyük gideri enerji oluşturduğuna dikkati çekerek, “Bütçenin yüzde 40’ından fazlasını enerji giderlerine ayırıyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde inşallah elektrik bedelinden fazlasını üretir hale geleceğiz. Denizli’ye 25-30 yıl hizmet verecek bir yatırımdır. Bu yatırım 3-4 yılda kendini amorti edecek” dedi.