01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de ikinci bal ormanının kurulacağı ilçe...

Denizli’de ikinci bal ormanının kurulacağı ilçe açıklandı

Haber Merkezi - 13 Kasım 2021 Cumartesi - 13:07 Denizli’de ikinci bal ormanının kurulacağı ilçe açıklandı

Denizli'de, arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin kalitesinin artırılması amacıyla Tavas ilçesinde Yahşiler Bal Ormanı çalışmalarını sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, ikinci bal ormanını ise Çal ilçesinde kuracak.

A- A+

Tavas’ın Yahşiler Mahallesi’nde, 861 bin 700 m² alanda bal ormanı tesisi kurulmasına katkı sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ildeki ikinci bal ormanı için harekete geçti. Çal ilçesinin Akkent Mahallesi’nde 692 bin 700 metrekarelik alanda kurulması planlanan ikinci bal ormanı için kısa süre içinde Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ile protokol imzalanacağı belirtildi.

Örnek proje ile Denizli’de arıcılığın gelişerek bal üretiminin artırılacağı, bununla birlikte üreticilerin daha çok kazanıp kent ekonomisine de büyük katkı sağlanacağı ifade edildi. Meşe, kızılçam, çalı gibi bitki türlerinin bulunduğu bal ormanı alanında mevcut türlerin korunarak iyileştirme çalışmalarının yapılacağı, çiçeklenme takvimine göre bölgeye biberiye, kekik, sumak, ahlat, ateş dikeni, kuşburnu, lavanta ve kapari gibi bitkilerin dikileceği bildirildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, bal ormanı olarak planlanan 692 bin 700 metrekarelik alanda arıcıların kullanabilmesi için dinlenme alanları, ahşap kulübeler ve kovan sehpaları yapacak. Ayrıca arıcıların su ihtiyacını karşılamak amacıyla çeşmeler ve su havuzları inşa edilecek.

“DAHA FAZLA ÜRETİM, DAHA FAZLA KAZANÇ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentte ikinci bal ormanı kurma projesi için çalışmalara başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Denizli Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınmaya verdiği önemin yadsınamaz olduğunu söyleyen Zolan, “Belediyecilik hizmetlerimizin yanında şehrimizin sosyo-ekonomik yapısına katkı sunmak için de gayret göstermeye devam ediyoruz. İnşallah bal ormanı projelerimizle arıcılarımız daha fazla üretecek, daha fazla kazanacak. Allah’ım projemizi kazasız, belasız tamamlamayı nasip etsin” dedi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından bal ormanını arıcılara tahsis edeceklerini kaydeden Zolan, “Bal ormanlarımızda kaliteli ve sağlıklı bal üretimi için her detay düşünüldü. İnşallah Denizlimize elbirliği ile güzel bir tesis daha kazandıracağız. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.