17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Akbaş’tan gelecek suyun dağıtımı için 5...

Akbaş’tan gelecek suyun dağıtımı için 5 bin tonluk su deposu

Haber Merkezi - 16 Ağustos 2021 Pazartesi - 14:03 Akbaş’tan gelecek suyun dağıtımı için 5 bin tonluk su deposu

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, içme suyu sorununu çözecek Akbaş Barajı suyunun kente taşınmasını sağlayacak isale hattı ile 5 bin tonluk depoda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

A- A+

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Akbaş Barajı’ndan gelen isale hattı ile DESKİ tarafından projelendirilen 5 bin tonluk içme suyu deposu inşaatında incelemelerde bulundu. Denizli’nin tarımsal ve içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere projelendirilen Akbaş Barajı’nın 2017 yılında tamamlandığını anımsatan Zolan, kent tarihindeki en önemli projelerden birinin daha sonuna gelindiğini söyledi.

 

ŞEHİR MERKEZİNDE İÇME SUYU SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Yaşanan kuraklık ile suyun öneminin bir kez daha ortaya çıktığını aktaran Zolan, “Şehir merkezimiz ve tüm ilçelerimizde içme suyu ile ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Vatandaşlarımızı susuz bırakmamak adına gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Akbaş Barajı’ndan sağlanacak suyu şehir merkezine taşıyacak iletim hattında çalışmaların devam ettiğini kaydeden Zolan, “Barajdan 1.100 mm çapındaki borularla çıkan su, şehir merkezinde 650 mm’lik borularla içme suyu depolarımıza aktarılacak. Bu çalışmalar tamamladığında şehir merkezimizde içme suyu ile ilgili bir sıkıntı kalmayacak. Proje, Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Biz bunu daha öncesinden öngörmüştük. Barajın yapımı 10 yıl öncesinden başlamıştı ve 2017 yılında tamamlandı. 2018 yılında başlayan isale hattı çalışması ve arıtma tesisi çalışmalarımız da devam ediyor” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

5 BİN TONLUK YENİ İÇME SUYU DEPOSU

Akbaş Barajı’ndan gelen cazibeli suyu yeni inşa ettikleri içme suyu depolarında toplayarak dağıtımını gerçekleştireceklerini anlatan ifade eden Başkan Zolan, sözlerine şunları ilave etti:

“İçme suyu depolarımızın sayısını arttırmaya da devam ediyoruz. Burada 5 bin tonluk yeni bir içme suyu deposu inşaatı yapıyoruz. Burası Akbaş Barajı’ndan gelen cazibeli suyun toplandığı depo olacak. Bu depodan da suyun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bu proje Denizli tarihindeki en önemli işlerden bir tanesi. Bu işi de en kısa sürede tamamlayarak Denizli’nin su ile ilgili önümüzdeki yıllarda sorun yaşamasının önüne geçeceğiz. Çalışmaların sonuna yaklaşıldı, projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Şimdiden şehrimize, hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.”