26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’ye 32 milyon liraya 5 yıldızlı...

Denizli’ye 32 milyon liraya 5 yıldızlı dini ihtisas merkezi

Engin ÜNAL / D20HABER - 28 Ağustos 2020 Cuma - 07:30 Denizli’ye 32 milyon liraya 5 yıldızlı dini ihtisas merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığınca Denizli’ye Dini Yüksek İhtisas Merkezi Kompleksi yaptırılıyor. 32 milyon 244 bin lira sözleşme bedeliyle inşaatına 2,5 yıl önce başlanan ve projede yer alan bölümleriyle “5 yıldızlı tesis” yorumları yapılan projede, yüzme havuzundan sauna ve Türk hamamına kadar birçok bölüm yer alıyor. Diğer yandan, bu projeye harcanan parayla atölyesi ile birlikte 24 derslikli 4 meslek lisesi, 16 derslikli 6 ortaokul ve temel eğitim okulu yaptırmanın mümkün olduğu ifade ediliyor.

A- A+

Merkezefendi ilçesinin Bereketler Mahallesi’ndeki Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri ile Uygulama Camisi projesi, 32 milyon 244 bin lira bedelle ihale edildi. İnşaatına da Şubat 2018’de başlanan dini ihtisas merkezinin 850 günde tamamlanması hedeflendi. Planlamaya göre de bu yılın temmuz ayında bitirilip hizmete alınacaktı. Ancak, 32 milyon 244 bin liralık ödeneğin inşaatın tamamlanmasına yetmediği, kalan kısmın tamamlanabilmesi için ek ödeneğe ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

PROJEDE YER ALAN BÖLÜMLER “YOK YOK” DEDİRTİYOR

Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri ile Uygulama Cami projesinde yer alan bölümler ise “yok yok” dedirtiyor. Eğitim, yurt ve idari bölümden oluşan ana bina toplam 10 bin 395 metrekare alana yayılıyor.

Eğitim ve idari bölümleri; bodrum ve zemin kat üzerine 4 er kat, yurt bölümü de bodrum ve zemin kat üzerine 7 kat olarak planlandı. Eğitim bölümünde 20 şer kişilik 18 derslik, eğitim görevlileri için 18 çalışma odası, 150 kişilik salon, bilgisayar odası, toplantı salonu, kütüphane yer alıyor.

İdari bölüm ise müdür odası, eğitim ve insan kaynakları birimi ile idari mali işler biriminden oluşurken, yeteri kadar çalışma ofisinin de planlandığı kaydediliyor.

SAUNA DA VAR, TÜRK HAMAMI DA

Yurt bölümünde 2’şer kişilik 104 oda, 8 süit oda, dinlenme salonları, kafeterya, 500 kişilik yemekhane, bodrum katta ise yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı ve spor salonları bulunuyor.

2 BİN KİŞİLİK CAMİ

Projenin ikinci kısmını ise, uygulama cami ve konferans salonundan oluşuyor. İhtisas eğitimi ve hizmet içi eğitim kurslarına katılan Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin uygulamalı eğitimlerinin yapılması amacıyla planlanan 2 bin kişilik cami, toplam bin 152 metrekare alana sahip olacak şekilde planlandı. Cami projesinin detaylarını 27 metre iç yükseklik, 25 kubbe, 16 metre çapında ana kubbe, 10 metre çapında 4 yarım kubbe, 6 metre çapında 16 üçüncül kubbe, 2 şerefeli 50 metre yüksekliğinde 4 minare oluşturuyor. Caminin alt katında ihtisas ve hizmet içi eğitim kurslarına katılacak personele yönelik konferans ve panellerin düzenleneceği 750 kişilik konferans salonu bulunacak.

SARUHAN MAHALLESİ’NDE SOSYAL VE KONAKLAMA TESİSİ

Projenin bir başka etabını oluşturan sosyal tesis ile kursiyer ve personel konaklama alanları da Saruhan Mahallesi’nde 17 bin 84 metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Tesis içerisinde kafeterya, spor salonu, mescit, kütüphane, ihtisas kursuna katılan kursiyerlerin konaklamaları için 2+1 olarak planlanan 120, personel ve eğitim görevlileri için 3+1 olarak planlanan 40 konaklama alanı yer alıyor.

ÇOK SAYIDA OKUL YAPTIRMAK MÜMKÜN

Diğer yandan, 5 yıldızlı Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Kompleksi projesine harcanan 32 milyon 244 bin lira parayla atölyesi ile birlikte 24 derslikli 4 meslek lisesi, 16 derslikli 6 ortaokul ve temel eğitim okulu yaptırmanın mümkün olduğu ifade ediliyor.