Denizli’nin tarihini keşfetmek isteyenlere Zolan’dan Kent Müzesi daveti – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’nin tarihini keşfetmek isteyenlere Zolan’dan Kent...

Denizli’nin tarihini keşfetmek isteyenlere Zolan’dan Kent Müzesi daveti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2024 Cumartesi - 10:47Güncelleme: 30 Mart 2024 Cumartesi - 10:47
Denizli’nin tarihini keşfetmek isteyenlere Zolan’dan Kent Müzesi daveti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirilen Denizli Kent Müzesi, ziyaretçilerin uğrak noktası olurken, Başkan Osman Zolan, “Denizlimizin tarihini keşfetmek isteyen herkesi Denizli Kent Müzesi’ni ziyaret etmeye davet ediyorum” dedi.

9 ayrı sergileme salonunda binlerce kültürel varlık ve eserin sergilendiği Denizli Kent Müzesi, 13 Mart’ta gerçekleştirilen tören ile hizmete açılmasının ardından ziyaretçi akınına uğradı.

   

ONBİNLECE KİŞİ GEZDİ

Tarih öncesi çağlardan başlayarak İlk Çağ, Roma ve Bizans dönemlerini içine alan, Türklerin gelmesiyle birlikte ise tarihte yeni bir sayfa açan Denizli’nin sosyal, kültürel, tarihsel ve ekonomik olmak üzere tüm değerlerinin yer aldığı Denizli Kent Müzesi’ni kısa sürede onbinlerce kişi gezdiği belirtildi.

BİRÇOK ESERİ BARINDIRIYOR

Zengin sergi salonları ve etkileyici koleksiyonlarıyla ziyaretçilerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaran müze, kentin tarihine, kültürüne ve sanatına dair birçok değerli eseri bünyesinde barındırıyor.

“MÜZE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAK”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kent müzelerinin kültürel birikimi koruma, tanıtma ve gelecek kuşaklara aktarma görevini üstlenen önemli mekanlar olduğunu belirtti. Kent Müzesi ile Denizli’nin büyük bir hayalini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Zolan, “Binlerce kültürel varlık ve eserin sergilendiği Denizli Kent Müzemiz vatandaşlarımızın kente aidiyetini güçlendirmek ve ortak kültürünü benimsemelerini sağlamak için de önemli bir rol oynayacak” dedi.

“KENTLİLİK BİLİNCİ VURGULANACAK”

Müzenin kentlilik bilincini vurgulayacağını ifade eden Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Denizlimizin hafızası görevini üstlenecek Kent Müzesi kentlilik bilincini vurgulayacak, kentsel belleğin korunmasını ve nesiller boyunca aktarılmasını sağlayacak. Denizlimizin tarihini keşfetmek isteyen herkesi Denizli Kent Müzesi’ni ziyaret etmeye davet ediyorum. Bu müze, geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir hazine dolusu eseri bir araya getiriyor ve Denizli’nin zengin kültürel dokusunu gözler önüne seriyor.”

DENİZLİ KENT MÜZESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Valiliği ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında 05 Şubat 2021’de imzalanan protokolle restorasyon çalışması başlayan Denizli Kent Müzesi, 1940’lı yıllarda Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi’nin uygulama birimleri olarak atölye binaları şeklinde inşa edildi. Erken Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen Denizli Kent Müze’sinde restorasyon laboratuvarı, 3 adet çalışma ofisi, depo, hediyelik eşya, danışma ve bilet satış birimi bulunuyor.

9 SERGİLEME SALONU BULUNUYOR

Denizli Kent Müzesi’nde 9 sergileme salonu yer alıyor. Buna göre; Kent Tarihi Salonu (2); Kentleşme ve Ticaret Salonu;Dokumacılık Salonu; Tarım ve Sanayi Salonu; Milli Mücadele Salonu; Denizli’de Müzik Salonu; Denizli’de Gündelik Yaşam Salonu veDenizli’ de Resim Salonu’nun yanında müzede Denizli’de Müzecilik Koridoru; Denizli’de Flora Fauna Koridoru ve Denizli’nin İleri Gelenleri Koridoru bulunuyor.