29.11.2022, Salı
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de salkım güvesine biyoteknik çözüm

Denizli’de salkım güvesine biyoteknik çözüm

Haber Merkezi - 16 Nisan 2021 Cuma - 10:37 Denizli’de salkım güvesine biyoteknik çözüm

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen projede 350 dekar alanda salkım güvesine karşı 22 bin 500 adet feromon yayıcı tel dağıtımı gerçekleştirilecek.

A- A+

Çiftçilerin korkulu rüyası olan haşerelere karşı yeni bir uygulama başlatıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, üzümde ürün kaybının önlenmesi, kaliteli ve pestisit kalıntısı olmayan sağlıklı ve güvenilir ürün için salkım güvesine karşı biyoteknikle mücadeleye destek verecek.

 

350 DEKAR ALANDA 22.500 ADET TEL UYGULANACAK

Denizli’de üzümün üretim üslerinden olan Buldan ilçesinin Doğanköy Mahallesi’nde başlatılan biyoteknik mücadele ile bağlara feromon yayıcı tel uygulanmaya başladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen projede 350 dekar alanda zararlı popülasyonla mücadele için bu yıl 22 bin 500 adet feromon yayıcı tel dağıtımı gerçekleştirilecek. Tarımda zararlılara karşı uygulanan feromen yayıcılar, insan sağlığının yanı sıra, çevre ve doğal dengeyi koruyan, uygulama etkinliği uzun süren, kullanıcı sağlığını tehdit etmeyen ve maliyet açısından da avantaj sağlayan bir teknik olduğu ifade edildi

Haberin DevamıReklam

MUHTAR’DAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

Buldan ilçesinin Doğanköy Mahalle Muhtarı Ahmet Boynikar, kendilerine böyle bir imkan sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, her zaman bizlerin, üreticilerin yanında, hiçbir zaman bir dediğimizi iki etmedi. Şu an yapılan çalışmayla bağlarda kurt ilacının azalması için şaşırtma tekniği uygulanıyor. Tamamen doğal, daha fazla kimyasal ilaç kullanılmaması için böyle bir çalışma var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürler ” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYORUZ “

Denizli’nin önemli bir tarım kenti olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçilerin yanında olmaya devam ettiklerini söyledi. Çiftçilere, “Üretim sizden, destek bizden” diyen Zolan, “İç tüketim ve ihracatımız için önemli bir yere sahip olan bağlarımızda, salkım güvesine karşı insana ve çevreye hiçbir zararı olmayan bu uygulama ile inşallah çiftçimiz daha verimli ve kaliteli ürünler elde edecek, daha fazla kazanacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.