30.10.2020, Cuma
13 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Şirinköy Kahvehanesi restore edilecek

Haber Merkezi - 17 Ekim 2020 Cumartesi - 11:21 Şirinköy Kahvehanesi restore edilecek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte bir zamanlar Karagöz ile Hacivat, hokkabaz, ortaoyunu gibi eğlencelere ev sahipliği yapan Şirinköy Kahvehanesi ‘ni restore ettirecek.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte eşine az rastlanan bir binaya daha sahip çıkacak. 1951 yılında Şirinköy Muhtarı Kamil Altınbaş, aza Bayram Balkanay ve aza Mehmet Ali Yılmaz önderliğinde köy sakinleri tarafından yaptırılan Şirinköy Kahvehanesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilecek. Bahçesinde havuz olma özelliğiyle işlev olarak İstanbul’da bulunan büyük kahvehanelere benzeyen tarihi yapının güney cephesinde tiyatro oyunlarının sergilendiği yüksek bir sahne olduğu, ancak günümüzde kaldırıldığı belirlendi. Tarihi yapının geçmişte Karagöz-Hacivat, hokkabaz ve ortaoyunu gibi millî oyunların sergilendiği yer olması bakımından son derece önemli olduğu kaydedildi.

ORİJİNAL DOKUSUNA UYGUN OLARAK KORUNMUŞ

Denizli’de eski kahvehanelerin genelde köylerin merkezi noktalarına yapıldığı ve vatandaşların sosyalleştiği mekanlar olduğu belirtilirken, Şirinköy Kahvehanesi’nin birçok noktası değişmiş olsa da orijinal dokusuna uygun olarak korunabildiği, plan açısından ise özgün kalabilmiş bir yapı olduğu belirtildi. Ayrıca yörenin tarihsel ve kültürel yaşamının özgün sayılabilecek sosyal bir yapı olarak nitelendirilen Şirinköy Kahvehanesi’nin sanat tarihi açısından da önem arz ettiği ifade edildi.

“GEÇMİŞİ OLMAYAN BİR TOPLUMUN GELECEĞİ DE OLMAZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, antik dönemden başlayarak beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar Denizli’nin geçmişine tanıklık eden çok sayıda tarihi değeri yok olmaktan kurtardıklarını belirtti.

Denizli merkezin yanında ilçelerdeki tarihi yapıları da restore ederek kente kazandırdıklarını kaydeden Başkan Zolan, eşine az rastlanır özelliklere sahip Şirinköy Kahvehanesi’ni de gelecek kuşaklara aktaracaklarını söyledi. Zolan, “Geçmişi olmayan bir toplumun geleceği de olmaz” diyen Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Görevde olduğumuz sürece onlarca tarihi değerimizi nasıl koruyup gelecek nesillerimize aktardıysak Şirinköy Kahvehanemize de sahip çıkacağız inşallah” dedi.