29.11.2022, Salı
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı...

Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı açıldı

Haber Merkezi - 2 Nisan 2021 Cuma - 16:55 Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı açıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan 1921'de Yunan işgali sırasında yakılarak katledilen 83 vatandaşın mezarını Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı ile ölümsüzleştirdi. Şehitlik ve anıtın açılışı törenle gerçekleştirildi.

A- A+

Çivril’deki Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı’nın açılışı törenle yapıldı. Törene Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ekrem Savaş, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Işık, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, Cabar Mahallesi Muhtarı Nuri Kaya, şehitliğin kazandırılmasındaki emeklerinden dolayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür etti.

Türk Ocağı Denizli Şubesi Başkanı Prof Dr Turgut Tok ise, 100 yıl önce Yunan işgali sırasında gerçekleşen katliamda yaşanılanları araştırdıklarını, şehit edilenlerin isimlerini tek tek tespit ettiklerini söyledi.

Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Işık da açılışta bulunmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, “Bebek katletmede fırsat kollayan terör örgütü gibi, Yunan kuvvetleri, Cabar köyünü ateşe vererek korumasız, savunmasız 83 vatan evladımızı katletmiştir. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Çivril Belediye Başkanı Vural da 100 yıl önce Cabar Mahallesi’nde bir katliam gerçekleştiğini, ancak bu topraklarda gözü olanların amaçlarına ulaşamayacaklarını belirtti.

ZOLAN: BU MÜCADELE HAK İLE BATILIN MÜCADELESİ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da 100 yıl önce yapılan katliamda şehit olan 83 Türkü ilk kez duyduklarında derin üzüntü yaşadıklarını vurguladı. Yunan mezaliminin çok ağır olduğunu, yaşanan zulümleri anımsatarak, şehit olan kahramanları rahmet ve minnetle andıklarını dile getiren Zolan, şöyle devam etti:

“Ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Tarihe dokundukça ecdadımızın o muhteşem güzelliklerini, duruşunu ve kahramanlıkları ile karşı karşıya geliyoruz. Bu seferler bitti mi? Bitmedi. Bu mücadele dünyanın sonuna dek devam edecek. Bu mücadele hak ile batılın mücadelesi. Ecdadımız namusu, vatanı, al bayrağı için, vatanımız için canını vermiş. Türklüğe yakışır bir duruş ile Yunan askerlerine karşı öleceğini bile bile mücadelesini sürdürmüştür.”

Haberin DevamıReklam

Bir ve beraber olup vatan topraklarına sahip çıkalacağını kaydeden Zolan, “Şehitlerimizin ruhu, onların emanetine sahip çıktığımız sürece şad olur. Gelecek nesillerimiz buradan ders alsın, bu vatanın bedelini kimler ödemiş, bu toprakların şehit kanlarıyla vatan olduğunu göstermeliyiz. Fakatsız, amasız, yürüyüşümüzü vatan, toprak, bayrak, namus ve ezanımız için sürdüreceğiz. Günlük hesaplarla, menfaatlerle ecdadımızın bırakmış olduğu bu topraklara ihanet etmeyeceğiz. Gerekirse canımızı vereceğiz, ay yıldızlı bayrağımız ilelebet dalgalanacak. Derdimiz budur.” Yaşanan zalimliği ve şehit olan 83 Türk evladını unutturmayacaklarını vurgulayan Başkan Zolan, “Biz onları unutmayacağız, unutturmayacağız, emanetlerine sahip çıkacağız” diye konuştu.

ÖZKAN: DERLENİP, TOPLANIP YENİDEN SALDIRIYORLAR

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da yaşanılan katliamın unutulmaması için gençlerin tarih bilinciyle yetiştirilmesi gerektiğine söyleyerek, “Bundan 200 yıl önce Yunanistan’da başlayan ve imparatorluğu yıkmak için hazırlanan plan 1921 yılında yani bundan 100 yıl önce Cabar’da vatandaşlarımızın canice şehit edilmesi ile sonuçlandı. ‘Bunlar tarihin tozlu raflarında kaldı’ dersek yanılırız. Derlenip toplanıp yeniden saldırıyorlar. Bugün aynı saldırılarla karşı karşıya olduğumuzun farkında olmalıyız. Bizim ecdadımızın gezdiği hiçbir yerde kan gözyaşı ve zulüm göremezsiniz. Gelecek nesillere geçmişi unutturmamak ve şehitlerimize sahip çıkmak adına yapılan bu çalışmadan dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ATİK: ALLAH BU MİLLETİ İLELEBET PAYİDAR KILSIN

Vali Ali Fuat Atik de geçmişten bu yana Türk milletinin farklı coğrafyalarda pek çok zulme uğradığına dikkati çekti. Atik, “Düşman fırsat bulduğu zaman bu milleti ortadan kaldırmak için, kadın erkek, çoluk çocuk demeden hunharca katlediyor. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Bu topraklar çok kolay vatan olmadı. Bedelini ödeyerek almış olduğumuz bu toprakları hiç kimseye verme gibi niyetimiz yok. Eski Türkiye yok, güçlü bir devletimiz, ordumuz, hükümetimiz var. Bu şehitliği, bu hatırayı bize yaşatan değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediyemize ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. Bize bu açılışın yapılması şerefi nasip oldu. Allah bu milleti ilelebet payidar kılsın” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı’nın açılışını gerçekleştirdi. Okunan Kur’an- ı Kerim tilaveti ve duaların ardından şehit mezarlarına çiçek bırakıldı.