Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde sona yaklaşıldı – D20Haber
23.09.2023, Cumartesi
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde sona yaklaşıldı

Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde sona yaklaşıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Ağustos 2023 Pazartesi - 12:28Güncelleme: 14 Ağustos 2023 Pazartesi - 12:29
Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde sona yaklaşıldı

Denizli’deki Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde sona yaklaşıldı

DBB Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Akbaş Hidroelektrik Santrali’nde (HES) sona yaklaşıldı.

 

ÇALIŞMA NEDENİYLE 72 SAAT SU ALINAMAYACAK

DBB Başkanı Osman Zolan’ın Aralık 2021’de protokolünü imzaladığı Akbaş HES’in yapım çalışmaları kapsamında, santralin Akbaş Barajı ana iletim hattı üzerindeki bağlantısına geçildi. Bağlantı çalışmaları dolayısıyla 15 Ağustos 2023 Salı günü sabah saat 08.00’den itibaren 72 saat boyunca Akbaş Barajı’ndan kente su alınamayacak.

Bu konuda gereken tüm önlemlerin alındığı, çalışmalardan dolayı herhangi bir su kesintisi yaşanmayacağı öngörülürken, her ihtimale karşı vatandaşların su kullanımı ve tasarrufu konusunda daha dikkatli olması gerektiği belirtildi.

ZOLAN: AKBAŞ TÜRKİYE’YE ÖNCÜ OLACAK

Çok önemli bir projeye imza attıklarını, Akbaş HES’in Türkiye’ye öncü olacağını, içme suyu iletim hattı üzerine uygulanacak projenin Türkiye’de ilk kez Denizli’de hayata geçireleceğini belirten Zolan, “Daha önce yapımını tamamladığımız Akbaş Barajı, 70 kilometre içme suyu iletim hattı ve içme suyu arıtma tesisimizin ardından dev yatırımlar serimiz Akbaş HES ile taçlanacak. Çöp, çamur, jeotermal ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten Denizli Büyükşehir Belediyemiz devrim yaratacak bir yatırımın altına daha imza atacak. Türkiye’de ilk kez içme suyu iletim hattına kurulacak, Türk bilim insanlarımızın ortaya koyduğu son teknoloji sistemle de enerjide ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmaya katkı sunacağız” dedi.

Denizli’nin içme suyu sıkıntısını ortadan kaldırmak amacıyla şehre kazandırdıkları Akbaş Barajı ve içme suyu arıtma tesisi ile şehrin 50 yıllık su sorunu çözdüklerini kaydeden Zolan, şöyle devam etti:

“Denizlimiz 50 yıl boyunca içme suyu sorunu yaşamayacak. İşte bu süre zarfında da içme suyu iletim hattı üzerine kurduğumuz sistem çalışacak ve elektrik enerjisi üretmeye devam edecek. Hem şehrimizin su sorununu çözmüş hem de buradan elde edeceğimiz enerjiyi de şehrimiz için, insanlarımız için kullanmış olacağız. Bu geleceğe daha da güvenle bakmamızı sağlayacak çok büyük bir yatırım. Uzun yıllar kullanılacak projemiz bizden sonra gelecekler için de, gelecek nesiller için de bir nefes olacak.”

YAPAY ZEKAİLE ÜRETİM YAPACAK

Yapay zeka ile çalışacak Akbaş HES’in kurulu gücü 2,45 MW olacak. Akbaş Barajı’ndan kent merkezine gelen içme suyu ishale hatlarında meydana gelen basınç farklıklarından elektrik enerjisi üretecek sistemde konteyner tipi modüler bir yapı kurulacak. Yerli ve milli sistemde tamamen temiz enerji üretileceği belirtilirken, santralin 234 metre düşü ile yıllık ortalama 10 GWh elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor. Türkiye’de ilk kez Denizli’de uygulanacak teknolojinin daha sonra ülke çapında yaygınlaşarak artması, santralin yerli ve milli enerji kaynaklarına da ciddi bir katkı sağlaması hedefleniyor.