09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesinden zeytin sineği ile mücadeleye...

Büyükşehir Belediyesinden zeytin sineği ile mücadeleye destek

Haber Merkezi - 28 Temmuz 2022 Perşembe - 11:43 Büyükşehir Belediyesinden zeytin sineği ile mücadeleye destek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, üreticilere zeytin sineği ile mücadelede biyoteknik destek sağlıyor. Destek kapsamında, Kale ilçesindeki çiftçilere dağıtım yapıldı.

A- A+

Denizli’de daha sağlıklı, kaliteli ve verimli tarımsal üretim yapılması için biyoteknik mücadeleye destek vermeyi sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, zeytin üreticilerini de unutmadı. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte en çok zeytin üretiminin yapıldığı noktalardan biri olan Kale ilçesinin Doğanköy Mahallesi’ndeki üreticilere zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadele desteği verdi.

İlçede bin 500 dekar alanda zeytincilik yapan 44 üreticiyi kapsayan destek için dağıtım ve üreticilere yönelik bilgilendirme programı düzenlendi. Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, AK Parti Kale İlçe Başkanı Bilal Tıkım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Şakir Çınar, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

“GELECEĞİ KARATMAYAN BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATIYORUZ”

Çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısının ardından bir konuşma yapan Zolan, Denizli’nin büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte üreticilere kırsal destekler verme yetkilerinin olduğunu belirterek, her geçen gün yeni projelerle çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

Denizli’de en çok zeytin üretiminin yapıldığı Kale ilçesinde zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadele çalışması başlattıklarını kaydeden Zolan, kimyasal ilaçların anlık fayda sağlıyor gibi görünse de ileride sıkıntılar yaşatabileceğini, toprakların kimyasal ilaçlarla zehirlenip, ürünlerde ilaç kalıntılarının bulunabildiğini, bunun da sağlık ve ihracat gibi bazı durumlarda sorunlar oluşturabildiğini ifade etti.

Biyoteknik mücadele yönteminin insan, hava veya toprağa zararı olmadığını ve maliyetinin de çok düşük olduğuna belirten Zolan, biyoteknikle yapılan mücadeleyle geleceği karatmayan bir çalışmaya imza atıldığını kaydetti.

Haberin DevamıReklam

“ÜRETENLER BAŞ TACIMIZ”

Her ilçeye özel tarımsal destek vermeye gayret ettiklerini anlatan Zolan, “Kale zeytin üretiminde önde olan bir ilçemiz. Neredeyse Denizli’de üretilen zeytinin yarısı Kale’de yetişiyor. Bu nedenle burada çiftçimize zeytin sineği ile ilgili mücadeleye destek verelim, öncü olalım istedik” dedi.

Buldan ve Sarayköy ilçelerindeki üzüm bağlarında salkım güvesine karşı benzer bir çalışmaya imza attıklarını anımsatan Zolan, “Üretmek güzel. Üretmek bu ülkeye, bu millete yapılabilecek en güzel iş. Üretici bu ülkenin kahramanıdır. Sizler baş tacımızsınız. Üretici, bu ülkeye en büyük katkıyı sağlamış insandır. Allah’ım sizlerin de ürünlerini bol ve bereketli eylesin. Biz her zaman sizin yanınızdayız, neye ihtiyaç varsa yapmaya gayret ediyoruz.”

İLK UYGULAMA BAŞKAN ZOLAN’DAN

Konuşmanın ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler biyoteknik mücadelede kullanılacak DAP gübresi ile zeytin sineğine karşı kullanılacak karışımın konacağı 2 litrelik pet şişeleri üreticilere dağıttı. Biyoteknik mücadele kapsamında, yapılacak karışımların pet şişelere konularak zeytin dalına nasıl bağlanması gerektiği tek tek anlatıldı.

Bir süre burada vatandaşlarla sohbet eden Zolan daha sonra biyoteknik mücadele uygulamasının ilk olarak yapılacağı Mehmet Doğanlı’ya ait zeytin bahçesine giderek, zeytin sineğine karşı yapılan karışımın bulunduğu pet şişeyi zeytin dalına bağladı.