20.01.2021, Çarşamba
-5 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Yürüyüş güzergahında zehirli engerek yılan

Haber Merkezi - 26 Kasım 2020 Perşembe - 10:51 Yürüyüş güzergahında zehirli engerek yılan

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde sabah yürüyüşü için doğaya çıkanların en çok tercih ettiği güzergahta zehirli engerek yılan görüldü.

A- A+

İklim değişikliğinin doğal yaşamı nasıl da olumsuz etkilediğinin örneklerinden birisi Çamlık’ın üst bölgesindeki yürüyüş güzergahında ortaya çıkan zehirli engerek yılan ile görüldü. Bu aylarda kış boyunca kalacakları yerlere yatmış olması gereken sürüngenlerden olan engerek yılanı, Çeşmeler mevkisinde ortaya çıktı.

Yürüyüş için bu güzergahı tercih eden bir grup, yolda yılan gördü. Düz bir şekilde yatan yılanın ölü olduğunu zanneden grup üyeleri, sopayla dokunduğunda yılan saldırı pozisyonu aldı. Daha sonra da otların arasına girerek gözden kayboldu.

NADİR GÖRÜLEN TÜR

Denizli’de yılan türleriyle ilgili geniş bilgi sahibi isimlerden Ömer Eser, grubun gördüğü türün şeritli engerek (montivipera xanthina) olduğunu belirterek, “Zehirli ve tehlikeli bir yılan. Artık yatmış olmaları lazım. Bazen su basması ya da başka nedenlerle rahatsız olup çıkabiliyorlar” yorumunu yaptı.

YAKALAMAYI DENEMEYİN UYARISI

Eser, yılanı tutmak isteyenler olabileceğine de dikkat çekerek, “Sakın kuyruktan tutmayı denemeyin. Engerekler yavaş hareketlidir ama çok hızlı ısırırlar” uyarısında bulundu..