02.02.2023, Perşembe
-1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Yetiştiricilere bin damızlık koç ve teke...

Yetiştiricilere bin damızlık koç ve teke dağıtılacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Aralık 2022 Salı - 10:25Güncelleme: 27 Aralık 2022 Salı - 10:25
Yetiştiricilere bin damızlık koç ve teke dağıtılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 500 aileye damızlık koç ve teke desteği verecek. Hibe edilecek teke ve koç sayısı bin olarak açıklandı.

Denizli’de koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan ailelerin sürülerinde verim ve kalitenin düşmesine engel olmak için geçen mayıs ayında damızlık koç ve teke hibe desteği sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, yeni destek kararı aldı.

“Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesi” ile yetiştiricilere bir kez daha damızlık koç ve teke hibe desteği sağlanacak.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen projeyle ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, mayıs ayında 17 ilçede 100 yetiştiriciye 200 baş Karya koçluk toklu, 50 yetiştiriciye 100 baş İvesi ırkı koçluk toklu ve 50 yetiştiriciye de 100 baş kıl keçisi tekelik çepiç olmak üzere toplamda 200 aileye 400 baş damızlık koç ve teke desteği verdiklerini hatırlattı.

Haberin DevamıReklam

Yetiştiricilerin 3 yılda bir koç ve teke değişimi yapması gerektiğini, akrabalı yetiştiricilikten dolayı sürülerin verim ve kalitesinin düştüğünü kaydeden Zolan, bunun önüne geçmek üzere damızlık koç ve teke dağıtımı gerçekleştirdiklerini, gelen yoğun talebi üzerine bu kez sayıyı 2,5 kat artırdıklarını söyledi.

Zolan, yeni projeyle 19 ilçeden başvuracak 500 aileye 2’şer baş Karya, İvesi, Pırıt ve Pırlak ırkı koçluk toklu ve 2’şer baş Kıl Keçisi ırkı tekelik çepiç olmak üzere toplam bin baş damızlık küçükbaş hayvan desteği vereceklerini, çalışmaların başladığını bildirdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma desteklerinin aralıksız sürdüğünü, her zaman çiftçinin ve yetiştiricilerin yanlarında olduklarını vurgulayan Zolan, “Gece gündüz fedakarca çalışan üreticilerimiz mutlu olsun, daha fazla üretsin ve kazansın istiyoruz” dedi. Projenin hayırlı olmasını dileyen Başkan Zolan, “İnşallah projemizle Denizli’mizde küçükbaş hayvan verimliliği daha da artacak üreticilerimizin daha sağlıklı sürülere kavuşacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.