Denizli’de yeşilden siyaha bürünen dağlar – D20Haber
29.11.2023, Çarşamba
9 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de yeşilden siyaha bürünen dağlar

Denizli’de yeşilden siyaha bürünen dağlar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2017 Salı - 14:15Güncelleme: 4 Temmuz 2017 Salı - 14:15
Denizli’de yeşilden siyaha bürünen dağlar

Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nde dün çıkan ve 150 hektar alanda etkili olan orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alınırken, tedbir amaçlı boşaltılan köylerdekiler de evlerine dönmeye başladı.

Sarayköy’de dün saat 18.00 sıralarında çıkan orman yangını yaklaşık 150 hektarlık alanda etkili olurken, kırsal Tekkeköy, Kabaağaç ve Tırkaz mahalleleri tedbir amaçlı geçici olarak boşaltıldı. 2 yangın söndürme uçağı, 3 yangın söndürme helikopteri, 21 arazöz, 17 ilk müdahale aracı, 2 dozer ve çok sayıda orman işçisi ile mahalleli alevlere müdahale etti. Uşak, Afyonkarahisar, Manisa, Isparta, Aydın ve Muğla’dan gelen orman ekipleri ile Denizli Büyükşehir ve Sarayköy İtfaiye Grubu da söndürme çalışmalarına destek verdi. Yangında 2 itfaiye eri ile 1 orman işçisi yaralandı. Yaralılar, Denizli Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Geniş bir alanda etkili olan yangında dün havanın kararmasıyla ile birlikte söndürme helikopter ve uçakları çalışmalara ara verdi. Gece boyunca karadan söndürme çalışmalarına devam edildi. Alevler kısmen kontrol altına alındı.

Denizli’de yeşilden siyaha bürünen dağlar

Haberin DevamıReklam
GÜNÜN İLK IŞIKLARI İLE HAVADAN MÜDAHALE TEKRAR BAŞLADI

Yangının çıkış noktası olan Kabaağaç Köyü’nden halen dumanlar yükselirken, günün ilk ışıklarıyla birlikte 3 helikopter, 2 uçak yeniden çalışmalara başladı. Uçak ve helikopterler, lokal alevlenmelerin olduğu yerlere müdahalede bulunurken, bir yandan da soğutma çalışması yapılıyor.

Tekkeköy Mahallesi’nde oluşturulan koordinasyon biriminden de bilgisayar ve harita üzerinde yapılan çalışmalarla söndürme çalışmaları koordine edilirken, Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, çalışmaları helikopterden havadan yönlendirdi.

EVLERİNE DÖNDÜLER

Günün ilk ışıklarıyla birlikte alevlerin küle çevirdiği ormanlık alanlardaki simsiyah görüntü ortaya çıkarken, tedbir amacıyla boşaltılan Tekkeköy, Kabaağaç ve Tırkaz mahallelerindeki geceyi bağ evleri ve yakınlarının yanında geçiren köylülerin tamamına yakını evlerine döndü.

Tekkeköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Azılı, “Dün akşam saatlerinde başlayan yangın şiddetli rüzgar nedeniyle büyüdü. Alevler mahallemizin yakınan kadar geldi. Tedbir amacıyla boşaltılan evlerimize bugün döndük. söndürme ve soğutma çalışmaları sürüyor” dedi.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte alevlerin küle çevirdiği ormanlık alanlardaki simsiyah görüntü yürekleri dağladı.

Osman Nuri BOYACI/SARAYKÖY(Denizli), (DHA)