30.11.2021, Salı
14 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı

Zolan: Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı

Haber Merkezi - 22 Ekim 2021 Cuma - 14:17 Zolan: Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı

"Yenilenebilir Enerji Politikaları ve Belediyeler Paneli" Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla yapıldı. Enerji Kentleri Birliğinin (EKB) üye belediyelere yol gösterme, danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini artırarak sürdüğünü vurgulayan EKB ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı" dedi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, “Yenilenebilir Enerji Politikaları ve Belediyeler Paneli” yapıldı. Karahayıt Mahallesi’ndeki bir otelde düzenlenen toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, EKB ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör ve EKB’ye üye belediyelerin başkanları ve temsilcileri katıldı.

 

BELEDİYELERE DANIŞMANLIK

Panelde konuşan Zolan, EKB’nin üye belediyelere yol gösterme, danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini artırarak sürdüğünü belirterek, “Yenilenebilir enerjide ülkemiz çığır açtı, çok büyük güzellikler ortaya çıktı. Sayın Bakanımızın yenilenebilir enerjide belediyelerimize vermiş olduğunuz katkı, yatırım ve teşvikler çok önemliydi. Bugün artık başka ülkelerde gördüğümüz tesisleri, bir ilden başka bir ile giderken yolculuk boyunca görüyoruz. Güneş santralleri, jeotermal santraller, yenilenebilir enerji alanında yapılmış yatırımları görüyoruz. Onun için ben, size tekrar çok teşekkür ediyorum. Ülkemizle ve sizlerle gurur duyuyoruz Sayın Bakanım” dedi.

“DENİZLİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YATIRIMLARIYLA DÜNYA İKİNCİSİ OLDU”

Belediyelerin kendi bütçeleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yönelmesi gerektiğini, yapılan bu yatırımların Türkiye’nin yerli ve milli enerji politikalarına katkı sağlayacağını söyleyen Zolan, bu yolda yürümeye devam edeceklerini ifade etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 4 yıl önce bir yola çıkarak iklim değişikliği eylem planı hazırladığını anlatan Zolan, “İklim değişikliğini önlemeye yönelik yaptığımız yatırımlarla Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) değerlendirmesi sonucu Türkiye’yi temsil ettik ve bu planlamamızla Dünya 2’nciliği ödülünü aldık. Bu dünya, bu ülke hepimizin” diye konuştu.

 

ATİK: YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA ÖNEM VERMELİYİZ

İnsanoğlunun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinin hayati derecede önem taşıdığından vurgulayan Vali Atik ise, “Biz çok şükür üreten bir ülkeyiz, üreten bir kentiz. Üretimin de bazı gerekleri var. Bu gereklerden biri de enerji sağlamak. Biz insanoğlu olarak dünyayı tükettik, vahşice kullandık. Biraz önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın ifade ettiği gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz hep birlikte hem merkezi hükümet, hem de yerel yönetimler olarak bu konuya önem vermemiz gerektiğini inananlardan biriyim. Başka çaremiz de kalmadı, artık kaynakları verimli kullanmanın zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

BAKAN DÖNMEZ’DEN ZOLAN’A ÖVGÜ

Bir önceki Denizli ziyaretinde, Başkan Zolan’ın yenilenebilir enerji alanındaki yatırım ve faaliyetlerini gördüğünü, EKB Başkanı olarak aynı anlayışla diğer belediyelere öncülük ettiğini söyleyen Bakan dönmez de şunları kaydetti:

“EKB Başkanı olarak da diğer belediyelerimize rehberlik yapan, yol gösterici olma hedeflerine katkı sağlama noktasında önemli işlere imza attığını görmüştük. Bu hususta kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. EKB uzun süredir, yerel yönetimlere yenilenebilir enerji hakkında danışmanlık, eğitim, inceleme ve diğer hususlarda destek veriyor. İsim değişikliği de, yenilenebilir enerjiyi daha bütüncül alan zihniyet değişimini, yönetimsel öngörüyü çok iyi anlatan bir özet olmuş. Sayın Başkan nezdinde EKB üyelerinin hepsini kutluyorum.”

Bakanlığın yerel yönetimler, üniversiteler ve diğer kurumlarla enerji konusundaki desteklerini anlatan Dönmez, dünyada yaşanan enerji krizleri hakkında bilgi verdi. Yenilenebilir enerjinin büyük bir önem taşıdığına dikkati çeken Dönmez, ” Özellikle yerli, milli ve çevreci enerji kaynağı olması hasebiyle hem iklim değişikliği ile mücadelede hem enerji arz güvenliği noktasında yenilenebilir enerjiyi en önemli enstrüman araçlarımızdan biri olarak görüyoruz. Dünya bir enerji darboğazından geçiyor. Bu durum enerji fiyatlarının özellikle son 1 yıldır, % 200-300’lere varan, 2-3 stok piyasalarda 5 kat oranda artışa neden oldu. Yerli ve milli kaynaklar yaşanan şok dalgasına karşı adeta bir koruyucu şemsiye, paratoner görevi üstlendi” diye konuştu.