23.10.2020, Cuma
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de yaşayan Anadolu leoparının fotoğrafı albümden çıktı

Haber Merkezi - 18 Ağustos 2017 Cuma - 08:38 Denizli’de yaşayan Anadolu leoparının fotoğrafı albümden çıktı

Son olarak Diyarbakır’da çobanlar tarafından vurulmasıyla gündeme gelen ve Türkiye’de neslinin tükendiği ifade edilen Anadolu leoparının Denizli’de de yüzlerce yıllık bir geçmişi olduğu, ancak en son 1964 yılında görüldüğü ve Koca Hasan lakaplı bir avcı tarafından vurulduğu arşiv fotoğrafıyla ortaya çıktı.

A- A+

Bu fotoğraf 1954 yılına ait. Doğal hayat fotoğraflarıyla tanınan İnşaat Mühendisi Sait Yalçın, siyah beyaz fotoğrafı kayınpederi Ahmet Kozacıoğlu’nun albümünde buldu. Oldukça heyecan verici olan ve Türkiye’de neslinin tükendiği söylenen karede, Anadolu leoparıyla anı fotoğrafı çektiren ve bugün yaşları 70’in üzerinde olan o yılların bir grup ortaokul öğrencisi yer alıyor.

KURUDERE’DE VURULMUŞ

Vurulduktan sonra derisi yüzülüp içi samanla doldurulan ve o yıllarda ücret karşılığı anı fotoğrafları çekilen Anadolu leoparını, 2008 yılında vefat eden Koca Hasan lakaplı avcının, Buldan’ın Sarıgöl sınırına yakın bölgesinde yer alan Kurudere Mahallesi’ndeki dağlık arazide vurduğu anlatılıyor. Anlatılanlara göre, vurduğu leopar, Koca Hasan’ın kollarında tırnak izlerini bırakmış.

LAODİKYA’DA KABARTMASI BULUNMUŞTU

Anadolu leoparının Denizli’de yaşadığına dair izlere antik kentlerLaodikyave Tripolis’te de rastlanmıştı. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, anıtsal çeşme bölümünde benekli bir Anadolu leoparı kabartmasını, Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Duman da antik kentte Anadolu leoparıyla ilgili duvarda betimlemeye bulduklarının açıklamıştı.