26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Vali Atik ve Başkan Zolan, maskelerini...

Vali Atik ve Başkan Zolan, maskelerini takıp coronavirüs denetimine çıktı

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2020 Perşembe - 12:13 Vali Atik ve Başkan Zolan, maskelerini takıp coronavirüs denetimine çıktı

Denizli’de, Vali Ali Fuat Atik ve Belediye Başkanı Osman Zolan’ın katılımıyla geniş çaplı coronavirüs önlemleri denetimi yapıldı. Maskelerini takıp Bayramyeri bölgesinde halkın arasına karışan Atik ve Zolan, maske takmayanlara uyarıda bulundu, uygun takmayanlara ise nasıl takılması gerektiği konusunda uygulamalı anlatımlarda yaptı.

A- A+

İçişleri Bakanlığının “Sağlık İçin, Hepimiz İçin” mottosu ile 81 ilde başlattığı coronavirüs denetimi sabahın erken saatlerinden itibaren Denizli’de de uygulanmaya başladı. Bayramyeri Meydanı’nda gerçekleştirilen COVID-19 önlemleri denetimine Vali Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer yetkililer katıldı. Denetimlerde vatandaşlara salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kuralları hatırlatıldı.

Maskeyi yanında taşıyan ya da kurallara uygun takmayan çok az sayıda vatandaşı uyaran Vali Atik ve Başkan Zolan, maskenin önemine dikkat çekti, olmayanlara maske verdi. Gıda ürünü satan işletmelere özellikle dikkat eden Atik ve Zolan, işletmecilerden maske ve eldivene önemle dikkat etmelerini istedi.

ATİK: DENİZLİ KURALLARA UYAN BİR ŞEHİR

Denetimler sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Atik, Denizli’de topyekun salgınla mücadele gerçekleştirildiğini belirtti. Denizli’de vatandaşların yüzde 99’unun kurallara uyduğunu kaydeden Atik, şunları söyledi:

“Kentimizin her noktasında kamu görevlilerimiz vatandaşlarımıza rehberlik ederek denetimlerine devam ediyor. İnşallah pandemi sürecini Denizli olarak sıkıntısız atlatacağız. Denizli genel olarak alınan kurallara uyan bir şehir, bunun da neticelerini biz görüyoruz. İnşallah ülkemiz bir an önce bu pandemiyi yener ve maskelerimizden kurtulmuş oluruz. Bu sıcak havada maske takmak zor, bunalıyor ama toplum sağlığı açısından maske takmak zorunludur. Vaka sayısı olarak Türkiye ortalamasının altındayız. Bu bizi gevşetmemeli, rehavete sürüklememelidir. Denizli’deki sayısal verilerin düşük olmasının nedeni vatandaşlarımızın kurallara, talimatlarımıza uygun davranmaları olarak söyleyebilirim.” dedi.

ZOLAN: BU BAŞARIYI SÜRDÜREBİLMELİYİZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, coronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşları ve esnafları ziyaret ederek genel kuralları anımsattıklarını ifade etti. Mücadelenin tüm kurumlarca ve vatandaşlar tarafından yürütüldüğünü anlatan Zolan, şunları kaydetti:

“Bu işin ağır yükünü vatandaşımız çekti. Zaman zaman evde kaldı, işyerleri kapatılmak durumunda kaldı. Birçok fedakârlıklarla salgının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu konuda dünya devletleri arasında aldığımız mesafeye göre çok iyi noktadayız. Bu başarıyı sürdürebilmeliyiz. Aynı hassasiyetle devam ettirmek gerekiyor. Her şey bitmiş değil. Ufak bir rehavet, başladığımız noktadan daha kötü noktalara götürebilir.”

Maske takmanın gerekliliği ve yararları üzerine konuşarak kurallara hassasiyet gösteren vatandaşlara teşekkür eden Zolan, “Vatandaşlarımız aynı hassasiyet ve ciddiyetle tedbirlere devam ediyor. Bu fedakarlık sonucunda ülkemizin ve şehrimizin bu salgından en az şekilde etkilenerek çıkması gerekiyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Tüm vatandaşlarımıza, Sayın Valimize, tüm kurumlarımıza, sağlık çalışanlarımıza el birliğiyle mücadele eden herkese fedakârlıkları ve hassasiyetleri adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ZABITA DA DENETİMDE

Öte yandan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler de şehrin dörtbir tarafında COVID-19 denetimi yapıyor. Vatandaşları maske, mesafe ve hijyen kuralları konusunda uyaran ekipler esnafa yönelik denetimler de gerçekleştiriyor.