Üreten Kadınlar Festivali’ne Hülya Koçyiğit de katılacak – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Üreten Kadınlar Festivali’ne Hülya Koçyiğit de...

Üreten Kadınlar Festivali’ne Hülya Koçyiğit de katılacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Eylül 2023 Salı - 10:50Güncelleme: 5 Eylül 2023 Salı - 10:50
Üreten Kadınlar Festivali’ne Hülya Koçyiğit de katılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Üreten Kadınlar Festivali 7 Eylül Perşembe günü başlayacak. Festivale ünlü sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit de katılacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türk el sanatlarıyla uğraşan kadın girişimci ve sanatkarların desteklenmesi, gelişmelerine yardımcı olunması, unutulmaya yüz tutmuş sanatların yaşatılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla 7-10 Eylül tarihleri arasında Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali düzenliyor.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek festivalin açılışı 7 Eylül Perşembe günü saat 13.00’de gerçekleştirilirken, festivalin açılış konuğu Türk sinemasının usta oyuncusu Hülya Koçyiğit olacak. Aynı gün saat 14.00’de Denizlililerle buluşacak usta oyuncu deneyimlerini ve kadınların iş hayatında nasıl başarılı olabileceğine dair düşüncelerini paylaşacak.

KADINLAR 250 STANT İLE ÜRÜNLERİNİ SERGİLEYECEK

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının ve el becerilerimizin korunarak sonraki nesillere aktarılmasının da hedeflendiği festivalde, kadın üretici ve girişimcilerin ürünlerini sergileyeceği 250 stant yer alacak. Festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları (tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalar da festivalde bulunacak.

Haberin DevamıReklam
ATÖLYE ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nde konserler, söyleşiler, Workshop (Çalışma Atölyesi) eğitimleri de yer alacak. Festivalde oyuncu-anne olarak tanınan yazar Şermin Yaşar da Denizlililer ile bir araya gelecek. 9 Eylül Cumartesi günü saat 13.00’de Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek söyleşide sevilen oyuncu Yaşar, deneyimlerini paylaşacak.

Ayrıca pastada mesaj yazma tekniğinden beton ürün yapımına, çarpana dokumadan taş baskıya, doğru nefes alma tekniklerinden evde sağlıklı cilt bakımına uzanan pek çok konuda ücretsiz Workshop (Çalışma Atölyesi) eğitimleri gerçekleştirilecek. Ücretsiz sağlık taramalarının yanı sıra kukla gösterileri de festivalde yer alacak.

BAŞKAN ZOLAN’DAN DAVET

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, çok önemli bir organizasyonu daha gerçekleştiriyor olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını, göreve geldikleri ilk günden itibaren kadınlarla birlikte pek çok çalışma ve projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

7 Eylül Perşembe günü başlayacak festival hayırlı uğurlu olmasını dileyen Zolan, “Tüm hemşehrilerimi, özellikle hanım kardeşlerimi bu özel festivalimize bekliyorum. Birbirinden değerli isimleri de ağırlayacağımız festivalimizin başarılı olacağından hiçbir şüphem yok. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman hanım kardeşlerimizin, üreten kadınların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.