Üreten Kadınlar Festivali toplantısı yapıldı – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Üreten Kadınlar Festivali toplantısı yapıldı

Üreten Kadınlar Festivali toplantısı yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Ağustos 2023 Salı - 16:39Güncelleme: 29 Ağustos 2023 Salı - 16:40
Üreten Kadınlar Festivali toplantısı yapıldı

Denizli’de 7-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin toplantısı yapıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türk el sanatlarıyla uğraşan kadın girişimci ve kadın sanatkârların desteklenmesi, gelişmelerine yardımcı olunması, unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatların yaşatılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla 07-10 Eylül tarihleri arasında Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali düzenleyecek.

 

Bu festivalin öncesinde Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde toplantı düzenlendi. Programı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, festivalde yer almak isteyen kadın girişimciler ve davetliler katıldı.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, festival ile kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının ve el becerilerinin korunarak sonraki nesillere aktarılmasının hedeflendiği söyleyerek, kendilerine her türlü imkanı veren Zolan’a teşekkür etti.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen ise, Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak uzun yıllardır kadınlarla birlikte güzel işlere imza attıklarını, Kadın Meclisinin üreten kadınların her zaman yanlarında olduğunu, her zaman birlikte yürümeye devam edeceklerini belirtti.

ZOLAN: SİZLERLE NE YAPTIYSAK HEP GÜZEL OLDU

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, göreve geldikleri ilk günden itibaren kadınlarla birlikte pek çok çalışma ve projeyi hayata geçirdiklerini, birçok önemli işe imza attıklarını, kadınların güçlü olması gerektiğini ifade etti.

Haberin DevamıReklam
Büyükşehir Belediyesinin kadınlara yönelik mikro kredi desteklerinden el emeği pazarına, meslek edindirme kurslarından spor kurslarına uzanan çalışmaları hakkında bilgi veren Zolan, “Sizler güçlü olmazsanız, ayakta kalamazsanız, bu şehir, ülke ve ailelerimiz de ayakta kalamaz. Sizlerin her zaman yanında olmaya çalıştık, destek olduk . Sizlerle ne yaptıysak başarıya ulaştık, hep güzel oldu. Bu yapacağımız festivalimizin inşallah başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Festivale başvuran kadın sayısından memnun olduklarını kaydeden Zolan, “Biz her zaman sizlerin yanındayız. Şunu unutmuyoruz: Kadın eştir, kardeştir, anadır, kızımızdır. Hayatımızdan kadını çıkardığımızda hayatın hiçbir anlamı kalmaz. Bizim nazarımızda kadın çok değerlidir. İnşallah bu desteğimiz sizlere nefes olur. İnşallah festivalimiz güzel ve bereketli geçsin. Siz talep ettiğiniz sürece bu festivalimiz devam edecek” diye konuştu.

TEKSTİL, HAZIR GİYİM, EL SANATLARI SERGİLENECEK

Türk el sanatlarından ev tekstili ve hazır giyime çok farklı el emeği göz nuru ürünlerin sergileneceği festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları (tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalar da festivalde bulunacak.

7-10 Eylül 2023 tarihleri arasında Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin programında konserler, söyleşiler, Workshop (çalışma atölyesi) eğitimleri de yer alıyor.