Denizli’de Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu

Denizli’de Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Mayıs 2022 Pazartesi - 15:28Güncelleme: 23 Mayıs 2022 Pazartesi - 17:22
Denizli’de Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) iş birliğiyle düzenlenen 42. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu başladı.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyumun açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, AK Denizli milletvekilleri Nilgün Ök ve Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan ve arkeoloji dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan PAÜ Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof Dr Celal Şimşek, kültür ve tabiat varlıklarının korunması, yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan ise, Denizli olarak sempozyuma ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

ZOLAN: KAZILARI DESTEKLİYORUZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, sınırları içinde 19 antik kent bulunan Denizli’de uluslararası sempozyumu gerçekleştirmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bakanlığımız eserlerin gün yüzüne çıkması için en üst seviyede gayret gösteriyor. Hocalarımız araştırmaları ve yapmış olduğu kazılar ile birçok güzellikleri ortaya koyuyor. Yerelde ise belediyelerin desteği olmadığı zaman yapılan çalışma ne olursa olsun, eksik kalır, yavaş gider ve hedefe ulaşmakta zorlanır. 2008 yılında o günkü Belediye Başkanımız Nihat Zeybekci Bey ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızile arkeoloji kazılarını destekleme anlamında Türkiye’de ilk protokolü Denizli Belediyesi, Laodikya Antik Kenti ile örnek bir başlangıç yaptı. 2008’den bugüne 14 yıldır Laodikya kazılarını belediyemiz bütçesinden destekliyoruz. Kazıların 12 ay sürmesine Bakanlığımız ile birlikte biz de destek olduk.

Kazılarda Denizli horozun yanı sıra, 5 bin yıl öncesinde Denizli’nin tekstilin başkenti olduğuna dair birçok bilgi ve kalıntılara ulaşıldı. Bilim insanlarımızın yaptığı iş çok kıymetli, sizlere teşekkür ediyorum. İnşallah sempozyum başarılı bir şekilde geçecektir. Sempozyumun hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

YAZGI: MÜZE SAYISI 210’A YÜKSELDİ

Haberin DevamıReklam
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı da, pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen sempozyumun düzenlenmesinden dolayı büyük bir mutluluk ve heyecan duyduklarını kaydetti. Yazgı, “2002 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 183 müze var iken, 2022 yılı Mayıs ayı itibariyle 210’a yükselmiştir. Son 20 yılda 163 müze onarımı, restorasyonu ve yenileme çalışmaları gerçekleşmiştir” dedi.

ALPASLAN: DENİZLİ ARKEOLOJİ KAZILARDA SON DERECE ÖNEMLİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da konuşmasında “Belki dünyada eşi benzeri olmayan bir zenginlikte, bir miras üzerinde yaşamaktayız. Bu insanlık tarihinin başlangıcında, bu topraklarda bulunmak belki bizler için çok büyük bir nimet. Bunun kıymetini, özelliklerini ve gerekli çalışmaları yaparken belki bunun da çıktılarının sonuçlarını hayatımızda, ülkemizde göreceğimize inanıyorum. Bu anlayışla bu çalışmaları yürütmemiz gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sempozyumun başarılı olacağı ve çok güzel bilimsel sonuçlara ulaşılacağına inandığını kaydeden Alpaslan, “Bu sempozyumun gerçekleştirilmesinde bakanlığımıza destek veren Denizli ilimize, Büyükşehir Belediyemize, üniversitemize çok teşekkür ediyorum. Tabi Denizli arkeolojik kazılar konusunda son derece önemli. Buradaki arkeolojik kazıları daha da güçlenecek. Bu vesile ile Laodikya başta olmak üzere, Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınması konusunda hocamın ifade ettiği gibi çalışmalara güçlü bir şekilde destek vereceğiz. Burası cennetten bir köşe. Tarihi ve kültürel zenginliklerin baş köşesi” diye konuştu.

İLK SUNUM YAPILDI

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ayla Erol’un başkanlığında başlayan ilk oturumda Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “2021 yılı Laodikya Kazı ve Restorasyon Çalışmaları”, Prof. Dr. Necmi Karul ise, “Göbeklitepe ve Karahantepe Kazı Çalışmaları” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. 27 Mayıs’a kadar 5 farklı salonda sürecek sempozyumdakibilimsel çalışmalar arkeoloji dünyası ile paylaşılacak. Oturumun ardından protokol üyeleri Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda açılan standları inceledi.